reklama

Emancipace se nekoná, domácnosti se vrátily ke starým pořádkům. Uklízejí zase ženy

Po krátké emancipaci domácností během pandemie se vše vrací do starých kolejí a většinu úklidu i další neplacené práce vykonávají opět ženy, naznačuje britský průzkum.

Podle britských dat se muži více zapojili do chodu domácnosti jen dočasně.
Podle britských dat se muži více zapojili do chodu domácnosti jen dočasně. | Foto: Shutterstock

Během první vlny pandemie se do péče o děti a starost o domácnost zapojilo více mužů. Nové britské výzkumy ale ukazují, že šlo jen o velmi krátkodobé zlepšení. České zdroje pak naznačují, že v tuzemsku pravděpodobně k žádné větší emancipaci ani nedošlo. 

Akademici z Bristolské univerzity a Humboldtovy univerzity provedli průzkum na více než dvou tisícovkách heterosexuálních párů a zjistili, že zejména páry s malými dětmi či školáky se vrátily k předchozímu genderově podmíněnému dělení domácích prací, kdy se o úklid a péči o děti starají převážně ženy. Bezdětné páry se naopak zvládnou lépe domluvit a o práci se dělí. 

Podlce výzkumníků za tímto rozdílem může stát to, že děti, které mají distanční výuku, mají větší tendenci vyrušovat a žádat o pomoc s učením své matky, ačkoliv pracují z domova oba rodiče.

Ze studie provedené na párech mezi čtyřiadvaceti a čtyřiapadesáti lety obecně vyplynulo, že dvojice s předškolními a školními dětmi silněji inklinují k tradičním genderovým pořádkům.

"Podíl žen na domácích pracích během prví vlny pandemie poklesl s tím, jak muži dočasně pracovali z domova či nepracovali vůbec a do úklidu se zapojili více," citoval studii deník The Independent. Jednalo se však o dočasné změny, páry se začaly postupně vracet ke starým zvykům už asi v období září minulého roku. 

Susan Harknessová z Bristolské univerzity řekla pro deník The Guardian, že výsledky studie naznačují, že přechod k práci z domova zakořeněné genderové normy z dlouhodobého hlediska neovlivní. "Z pandemie vyplývá, že pokud zavřeme školy, zátěž žen se zvýší," říká. 

Česká zpráva z první vlny pandemie popisuje, že pokud si práci mezi sebou partneři rozdělí, je pravděpodobné, že více povinností zůstane i tak na ženách. "Protože běžně jsou více zatížené ženy, lze předpokládat, že tato situace dopadá zejména na ně," vysvětlila Hana Hašková z oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu. 

Dostupná česká data ukazují, že ženy se starají o děti z 87 procent, perou v 92 procentech případů a uklízejí v 76 procentech případů. Výrazně více se podílejí také na péči o starší členy rodiny.

Mohlo by vás zajímat. Křížková: Virus poškodí víc ženy, doma zvládnou práci i  úklid

Koronavirus dopadá negativně více na ženy, hlavně na samoživitelky, spousta vypadla ze systému, může to být i likvidační, říká socioložka Křížková. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
reklama
Doporučené recepty
    reklama