reklama

Muži vynáší koš a ženy perou. Domácí práce stále dělíme podle pohlaví, uvádí studie

I když si téměř 80 procent Britů myslí, že rozdělení domácích prací podle pohlaví je zastaralé, většina mužů seká trávu a vynáší odpadky, zatímco ženy se starají o prádlo. Rozdělení na mužskou a ženskou doménu platí také v českém prostředí.

Foto: iStock

Výsledky nových výzkumů ukazují, že domácí práce jsou stále hlavní doménou žen a platí rozdělení toho, co dělají muži a co ženy. Potvrzuje to anglická i česká studie. 

Téměř tři čtvrtiny žen ve Velké Británii mají pocit, že jsou to ony, které nesou břímě domácích prací, v porovnání s 35 procenty mužů, ukazují výsledky nového výzkumu. Více než polovina Britů uvedla, že mají stále rozdělené povinnosti i přesto, že si většina párů (74 procent) myslí, že rozdělení úkolů v domácnosti na základě genderu je zastaralé. 

Výzkum inicioval výrobce spotřebičů Indesit a byl provedený na dvou tisících respondentech a respondentkách. Ukázalo se, že ve většině případů muži vynášejí koš a sekají trávu, zatímco ženy umývají nádobí a perou prádlo. 

V domácnostech genderové normy přetrvávají

Nové poznatky navazují na studii z roku 2019, podle níž silné genderové normy v oblasti domácích povinností přetrvávají. Zatímco ženy tráví úklidem přibližně 16 hodin týdně, u mužů se jedná pouze o šest hodin. 

Během první vlny koronaviru bylo také zveřejněno několik studií, podle nichž se muži začali věnovat více práci doma během pandemie. Výzkumníci z londýnské univerzity nicméně zkoumali, jak pandemie ovlivnila tradičně rozdělené role, a přišli na to, že nová situace neměla vliv na rozdělení rolí a že to byla stále žena, kdo uklízel více. 

V březnovém výzkumu společnosti Nielsen Admosphere mělo pak 500 českých respondentů rozdělit jednotlivé domácí práce na mužské a ženské. Za nejvíce ženské úklidové činnosti je považováno žehlení (67 procent), praní záclon a závěsů (65 procent) a mytí zrcadel (58 procent).

Za mužské činnosti považuje 28 procent respondentů vynášení tříděného odpadu a 27 procent vynášení odpadků. Za nejméně vyhraněné je oproti britské studii považováno mytí nádobí (74 procent), zametání podlahy (71 procent), vysávání (69 procent), ale i zmíněné vynášení odpadků (68 procent).

Zajímavé je také podívat se, u jakých činností respondenti odpověděli, že je ve své domácnosti alespoň občas vykonávají oni sami. U všech nabízených úklidových činností převládly ženy nad muži (s výjimkou vynášení odpadků). To naznačuje, že je úklid v českých domácnostech stále spíše ženskou doménou.

Mohlo by vás zajímat: Česká Marie Kondo: Zázrak se stane, když vše uklidíte. Nechte jen, co vám dělá radost

Představte si svůj ideální život poté, co si uklidíte, tak se naučíte rozeznávat, co vám přináší radost, obklopíte se věcmi, které máte rádi. | Video: Daniela Drtinová, DVTV

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama