Dětská chodítka? Lékaři je vysloveně nedoporučují!
Chodítka bývala hitem. Děti v nich rejdily i několik hodin denně a maminky měly čas na domácí práce. Dnes je všechno jinak, některé země dokonce zakázaly jejich užívání. Ukázalo se totiž, že chodítka jsou pro dětské tělíčko nevhodná a mohou být i životu nebezpečná. Čím tolik škodí? A neexistuje pro ně vůbec žádné využití? Odpověď zní: v malé míře neuškodí. Ale také se nevyplatí.
Chodítka bývala hitem. Děti v nich rejdily i několik hodin denně a maminky měly čas na domácí práce. Dnes je všechno jinak, některé země dokonce zakázaly jejich užívání.
Ukázalo se totiž, že chodítka jsou pro dětské tělíčko nevhodná a mohou být i životu nebezpečná. Čím tolik škodí? A neexistuje pro ně vůbec žádné využití? Odpověď zní: v malé míře neuškodí. Ale také se nevyplatí.
„Moje velmi živé miminko se začalo na nožky stavět strašně rychle, v necelých sedmi měsících. A všude pořád padalo. Tak jsem pořídila chodítko z bazaru a šoupla ho tam, když jsem jedla - jednou jsem se totiž málem udusila, když sebou švihnul v postýlce a mně zaskočilo. Používali jsme ho asi 10 minut denně po dobu 14 dní, pak prcek stejně začal chytat hysteráky, protože ho chodítko omezovalo. V mém případě to tedy byla zbytečná investice a zpětně jsem ráda, že to kluk vyřešil problém za mě a chodítko odmítl," píše čtenářka na webu emimino.cz.
Hopsadlo jen na chvilku!
Její názor potvrzuje tamtéž i fyzioterapeutka Lenka Plháková: „Chodítko bych zakázala. Chůze je složitý proces, začíná chozením podél nábytku, úkroky do stran. Miminko se musí naučit pracovat s těžištěm a udržet rovnováhu, vyvíjí se nožní klenba. Pobyt v chodítku způsobuje, že si dítě kvůli opoře vybuduje špatné pohybové vzorce pro chůzi, což může později způsobit komplikace třeba v podobě bolestí zad. Nebezpečná je hlavně pravidelnost, každý den půl hodiny už je mnoho," konstatuje a dodává: „Ani hopsadlo není ideální. Miminko se v něm dostane do gravitačního pole, na které není jeho tělo připravené. Nezvládá vlastní těžiště, může dojít k přetížení bederní a krční páteře. Pokud se ale používá s mírou, třeba 10 minut denně a ne pokaždé, není nebezpečné."
Podmínkou je dosažení určitých dovedností: miminko se musí umět točit na bříšku za hračkami na obě strany, hrát si na boku, zvládnout šikmý sed s oporou o loket, otočení z bříška na záda, a symetrické lezení. Podle toho se pozná, že jsou šikmé svalové řetězce dostatečně silné, aby udržely bederní páteř napřímenou, a tudíž že hopsadlo neuškodí.
Chodítko brzdí ve vývoji
Na rozdíl od hopsadla může statické chodítko psychomotorický vývoj dětí naopak zbrzdit. Dítě v něm nesedí, je zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy. Trpí páteř i kyčle, které jsou v nesprávné poloze. A hrozí, že dítě začne chodit po špičkách, a bude nutná rehabilitace.
Méně škodlivé je aktivní chodítko, které slouží jako pojízdná opora při prvních krůčcích i jako hračka. U něj je nesprávné použití minimální, dítě se tam totiž neposazuje, jen tlačí chodítko před sebou podobně jako pro zdravotně postižení. Jeho rozumné využití v době, kdy dítě už samo sedí a stojí, jenom nakrátko a pod dozorem nemůže uškodit. Pro prcka je to něco nového, čím se zabaví, mizí tak ovšem jeho jediný klad: pohodlí maminky.
Argumenty pro a proti
+ pohodlnost: dítě je v relativním bezpečí, rodiče mají čas věnovat se domácnosti nebo staršímu sourozenci
- zbytečnost: pro nácvik chůze není nutně potřeba
- možné zdravotní důsledky: chůze po špičkách, potíže s rovnováhou, kyčlemi nebo páteří
- uspěchanost: každé dítě má jiný přirozený průběh zrání, není vhodné ho uspěchat. Narušení se nemusí vyplatit, dítě má začít chodit až tehdy, když jsou jeho klouby a svaly dostatečně silné na to, aby novou zátěž zvládly.
- nebezpečnost: podle průzkumu ČOI je v souladu s normou pouhá polovina chodítek na trhu. Požadavkům nevyhovělo chodítko Columbia Baby Nurse.
zdroj: Zdravě.cz, babyweb, emimino.cz, maminka.cz
Požadavky na chodítka podle ČOI
- dynamická i statická stabilita
- prevence proti pádu ze schodů
- pevnost
- bezpečnost skládacího mechanismu
- daná minimální výška sedáku
- brzdicí zařízení