reklama

Děti z neúplných rodin mají horší paměť a nižší IQ

Jestliže doma dlouhodobě chybí jeden z rodičů, trpí nejen psychika dítěte, ale také jeho inteligence.

Foto: Thinkstock

Jestliže doma dlouhodobě chybí jeden z rodičů, trpí nejen psychika dítěte, ale také jeho inteligence. Prokázal to výzkum univerzity z provincie S'-čchuan.

Rozsáhlá čínská studie se soustředila na děti ve věku 7 až 13 let. Vědci porovnávali objem šedé hmoty mozkové a měřili IQ u dětí, které žily s jedním rodičem a u dětí z úplných rodin. Výsledky byly zajímavé: U dětí z neúplných rodin netrpí pouze emoce, postižena je také paměť a inteligence.

Paměť, emoce, IQ

Vědci porovnávali parametry psychické (emoce, IQ) i fyzické (objem šedé hmoty mozkové). A došli přitom k závěru, že dlouhodobou nepřítomností jednoho z rodičů jsou nejvíc postiženy oblasti mozku související s pamětí a emocemi, nicméně znatelně poklesá také IQ.

Čtěte také: Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

Pokud děti vyrůstají pouze s jedním rodičem, bývají psychicky labilnější, mají horší paměť a nižší inteligenci než děti, které žijí v úplné rodině. Příčinou je pomalejší zrání mozku.

Co je k zamyšlení, negativní dopad na vývoj dětského mozku nemá pouze trvalá nepřítomnost jednoho z rodičů. K prokazatelnému zhoršení inteligence postačí i jeho půlroční absence nebo dlouhodobý pobyt dítěte u babičky s dědou.

Dva rodiče jsou víc

"Že má rodičovská péče přímý vliv na vývoj mozku potomků, prokázaly už předchozí studie. Většinou se však zaměřily na případy těžké sociální deprivace u osiřelých dětí. My jsme však zkoumali děti, které museli rodiče zanechat na přechodnou dobu u příbuzných anebo zůstaly nějaký čas bez otce, jenž musel dojíždět za prací," uvedl autor studie Yuan Xiao.

Výsledek je tady jasný: Dva rodiče jsou víc než jeden. Platí to však za všech okolností? Rozhodně ne. Ani fotografická paměť nestojí za přítomnost otce, pokud se k dítěti nebo jeho matce chová špatně.

Inteligence není všechno

Studie totiž mohou být matoucí. Mnohé další výzkumy potvrdily například fakt, že nejvyšší IQ mívají prvorozené děti a jedináčci. Vysvětlovalo se to různě: lepší ekonomickou situací rodin s menším počtem členů, tím, že na první dítě mají rodiče nejvíc času i nutností prvorozených odpovídat na otázky mladších sourozenců a vysvětlovat jim věci.

Doporučujeme: Jak žijí samy mámy? Zeptali jsme se jich

Jenže z hlediska širších souvislostí nehraje fakt, že je dítě prvorozené, případně pochází z úplné rodiny, zase tak zásadní roli.  Náskok plynoucí ze zmíněných průzkumů je totiž poměrně malý, v řádu maximálně jednoho až dvou bodů. Takto nepatrný rozdíl ještě leží v pásmu chyby a pro intelektuálním snažení není nijak předurčující.

Nehledě na to, že pro životní úspěchy a spokojenost záleží daleko víc na osobních vlastnostech jako vědomí odpovědnosti a otevřenost novým poznatkům než na inteligenci samotné.

Jestliže tedy vychováváte dítě jako single rodič, nemusíte mít výčitky svědomí. Vaše dítě bude chytré a úspěšné podle toho, jak moc se mu budete věnovat a s jakou láskou ho budete vychovávat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Navzdory trendům: Mám pět dětí a uvažuji o šestém

Lékaři už vzdali boj, miminko ožilo mámě v náručí

Miluji tě: Muži to chtějí slyšet častěji než ženy

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama