reklama

Lékaři už vzdali boj, miminko ožilo mámě v náručí

Snad jde o shodu šťastných náhod. Nebo se stal zázrak. Miminko, o jehož život už lékaři přestali bojovat, ožilo mamince v náručí.

Foto: Thinkstock

Snad jde o shodu šťastných náhod. Nebo se neuvěřitelným způsobem projevila mateřská síla. A možná se stal zázrak.

Každopádně jde o příběh tak silný, že by ho snad nevymysleli ani v Hollywoodu: Novorozené miminko, o jehož život už lékaři dávno přestali bojovat, ožilo mamince v náručí.

Přestože ho považovali za mrtvého, oslaví chlapeček Jamie zanedlouho 6. narozeniny. Přitom chybělo tak málo - kdyby to maminka vzdala, nedostal by vůbec šanci na život.

Jamie a Emily: narozeni předčasně

Kate a David Oggovi se marně snažili o miminko dlouhé tři roky. Dvojčata Emily a Jamie pocházejí z umělého oplodnění. Narodili se 25. března 2010. Pospíchali. Přišli na svět předčasně, už ve 27. týdnu těhotenství.

Dělilo je pouhých 120 vteřin, ty však vypadaly jako otázka života a smrti. Zatímco holčičku Emily odnesli lékaři do inkubátoru, o život chlapečka Jamieho bojovali dvacet minut.

"Najednou se atmosféra na porodním sále změnila. Už jste pro svého chlapečka vybrala jméno, obrátil se na mě doktor. Ano, je to Jamie, odpověděla jsem. A on si sedl na kraj postele a řekl smutně - Jamie to nezvládl. Ztratili jsme ho," vzpomíná Kate.

Jen ho trochu zahřát

Maminka Kate se však se synem nedokázala rozloučit, a tak si vyžádala chlapečka do náruče. Ležel nehybný a studený u mámy s tátou, kterým pud velel jednoznačně - zahřát! A tak vybalili miminko z dek a máma si ho položila na hruď.

Společně s tátou pak miminko zahřívali - a loučili se.  "Jen jsem ho držela na holém těle blízko srdce, kůži na kůži, a chtěla, aby dýchal a byl živý. A plakali jsme a plakali," vzpomíná Kate.

Nedala si chlapečka vzít, celé dvě hodiny hřála nehybné tělíčko vlastním teplem. S tátou mu vyprávěli, jak po něm toužili. Že na něj čeká sestřička Emily. Že s ním mají skvělé plány. Že se na něj těší celá velká rodina... A pak náhle chlapeček otevřel oči, popadl tátu za prst - a začal dýchat.

Kůží na kůži

Teď je Oggových už pět, přibyl mladší bráška Charlie. A šťastní rodiče nejenže propagují metodu "skin to skin" (kůží na kůži), ale prostřednictvím své neziskové organizace Jamie´s Gift sbírají peníze na podporu předčasně narozených dětí. Z vděčnosti, protože mají pocit, že osudu něco dluží...

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama