reklama

Dcera se nechce mazlit, není to divné?

Dětské tělo je heboučké, měkoučké, voňavé, stejně jako mámino... Není divu, že něžné dotýkání patří k nejpříjemnějším zážitkům mateřství. Ne každý jedinec však dobře snáší dotyky ostatních. Jde sice o výjimky, ale existují.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dětské tělo je heboučké, měkoučké, voňavé, stejně jako mámino... Není divu, že něžné dotýkání patří k nejpříjemnějším zážitkům mateřství.

Ne každý jedinec však dobře snáší dotyky ostatních. A tak se někdy může stát, že dítě mámino (a nejen její) mazlení a dotyky odmítá. Jde sice o výjimky, ale existují.

Taktilní čili dotykový kontakt je totiž velmi individuální záležitostí. Každý člověk má vlastní hranici, po kterou si pustí ostatní k tělu. Každý jinak vnímá doteky. Ty jsou pro různé lidi v podobných situacích rozdílně přijatelné. A někdy se může nechutí k fyzickému kontaktu projevit i problém psychický.

Místo přitulení kouše...

"Mám třináctiměsíční holčičku, která se nechce s nikým mazlit, odtahuje se. Její projevy náklonnosti jsou kousání a škrábání. Dělá to, když je v dobrém rozmaru, když chce dát najevo kontakt. Reaguje tak na každého. Je to v tomto věku normální?" ptá se maminka na Babyweb.cz.

Více o výchově batolat se dozvíte na Babyweb.cz >>

Její holčička miluje škádlení všeho druhu, je to však jediný způsob, jak dokáže dát najevo svou přízeň. "Na kousání reagujeme smíchem a jakoby obranou, což u ní vyvolává také smích, a dál se škádlíme," popisuje máma problém.

"Nechci jí v tom bránit, protože pak už bychom kontakt s ní neměli vůbec. I oblíbené plyšové hračky kouše z lásky. Možná je to tím, že se s manželem často hádáme a málo si projevujeme jakoukoli fyzickou náklonnost? Snažíme se hádání skrývat, ale v malém bytě to dost dobře nejde," dodává.

Hned dva problémy

Psycholožka PhDr. Markéta Kavale vidí hned dva problémy. Tím prvním je vztah manželského páru: "Je sice dost obtížné jednoznačně odpovědět na dálku na dotaz související s vytvářením vztahovosti mezi vaší holčičkou a vámi, ale děti jsou někdy barometrem rodičovské vzájemnosti. Jak však sama naznačujete, mohlo by to souviset s vaší rodinnou situací, tedy se vztahem mezi vámi a vaším manželem," konstatuje.

Doporučujeme: Jak utáhnout dítě na vařené nudli: Ověřeno matkami!

"V tomto případě bych vám doporučila, abyste začali nejdříve řešit manželský konflikt nebo alespoň to, proč se tak často s mužem hádáte," dodává.

Proč se ale holčička odtahuje ve chvíli, když se s ní chce mazlit máma, je už jiná otázka. "Sama její chování vnímáte jako trochu zvláštní a znepokojuje vás, když vaše city projevované něhyplným laskáním dítě neopětuje, podotýká PhDr. Markéta Kavale. "Je pravda, že děti, podobně jako dospělí, se v oblasti dotýkání projevují různě. Důležité však je sledovat, zda-li je pro vaši holčičku nepříjemný veškerý kontakt, nebo jestli existuje něco, co jí dělá dobře, z čeho se dokáže společně radovat."

"Pokud by převažovalo odtahování se při jakémkoli tělesném kontaktu, doporučila bych vám s holčičkou navštívit některého z kolegů dětských psychoterapeutů či psychiatrů a podrobně s ním celou situaci rozebrat," dodává.

Jak to máte vy? Je pro vás fyzický kontakt součástí komunikace, nebo jste sami "netýkavky", které raději dají přednost větší vzdálenosti od ostatních? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naprosto nejtrapnější rodinné zdrobněliny a oslovení

Kolik stojí dítě? Možná vás to zruinuje: Milion a půl!

Mladý pár si sám postavil krásný dům jen za 2,5 milionu

Víte, co je haptika?

Haptika je termín z oblasti sociální psychologie a znamená kontakt hmatem (z řeckého haptein, dotýkat se). Jedná se o způsob sdělení, které je tlumočeno bezprostředním tělesným dotykem s druhým člověkem. Může to být podání ruky, poplácání po ramenou, nabídnutí rámě, pohlazení objetí, políbení, ale třeba také pohlavek.
zdroj: Wikipedia

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama