reklama

Co riskují maminky, které dlouhodobě kojí?

V první řadě je třeba zdůraznit, že přínosy kojení zásadně převažují. Nicméně existuje i nevýhoda kojení. Podle nejnovějších výzkumů totiž trpí skoro polovina dětí, které byly kojeny déle než dva roky, zubními kazy.

Foto: Isifa/Thinkstock

V první řadě je třeba zdůraznit, že přínosy kojení zásadně převažují. Nicméně existuje i nevýhoda kojení a měli byste o ní vědět.

Jak poukázal deník Daily Mail, podle nejnovějších výzkumů trpí skoro polovina dětí, které byly kojeny déle než dva roky, zubními kazy.

Výhod je mnoho, a důležitých

Kojení je přínosné pro miminko i pro mámu: Dítě dostává od matky ideálně namixované živiny, protilátky a látky působící proti infekci. Kojené děti mají nižší riziko náhlého úmrtí a dalších onemocnění jako alergie, záněty, astma, celiakie, či cukrovka. Sání prsů povzbuzuje správný vývoj zubů a řečových orgánů.

Doporučujeme: Jak bezbolestně přestat kojit? Pomůže zelí v podprsence

Do těla matky se uvolňují hormony oxytocin a prolaktin, které přinášejí psychické uvolnění,  budují vazbu s dítětem, urychlují zavinování dělohy po porodu a urychlují hubnutí, protože tuk nastřádaný v průběhu těhotenství se využívá k tvorbě mléka. Kojící ženy mají snížené riziko osteoporózy a rakoviny prsu.

Ale existuje i nevýhoda

Tým vědců z americké univerzity v Berkeley pod vedením Dr. Benjamina Chaffeeho studoval souvislost mezi dlouhodobým kojením a zubním kazem. Výzkumný vzorek zahrnoval 458 dětí z chudých rodin v brazilském Porto Alegre. Většina z nich byla ve věku, kdy už dokázaly konzumovat i pevnou stravu. A bylo zjištěno, že děti, které matky kojily i po druhém roce věku, trpí daleko častěji ošklivými zubními kazy.

Čtěte také: Své dítě chci kojit 10 let!

Studie srovnávala děti staré 6, 12 a 38 měsíců. Odborníci sledovali výživu dětí: kolik mléka vypijí v půl roce, jakou potravu dostávají v roce, zda obsahuje ovoce, zeleninu, fazole, maso, čokoládu, mléko, med či sladkosti. Zubní lékaři pak kontrolovali, jak se vyvíjejí jejich zoubky. A zjistili, že 40 % dětí, které byly kojeny mezi půl rokem a 2 lety, mělo zubní kaz. U dětí nad dva roky to pak bylo celých 48 %.

Kojit ano, ale také čistit

"Netvrdíme, že zubní kaz způsobuje přímo kojení," konstatuje Dr. Chaffee. "Je však možné, že mateřské mléko v kombinaci s přemírou rafinovaného cukru obsaženého v moderních potravinách může přispívat ke kažení dětských zoubků, pokud je dítě kojeno déle a častěji. Budou ještě potřeba další výzkumy, ale už teď je jisté, že by se maminky odrostlejších batolat měly vyhýbat nočnímu kojení, pokud už má dítě vyčištěné zoubky."

Část bakterií zlikvidují látky obsažené přímo ve slinách. Ty v průběhu kojení pokryjí zoubky, takže jsou chráněny. Po kojení je však třeba zbytek cukru z ústní dutiny dostat ven - a tedy zoubky pořádně vyčistit. Naštěstí je to poměrně snadné: postačí vytřít ústní dutinu navlhčenou látkou, aby se zbytky potravy dostaly ven. Ideální je na to tzv. prsťáček, jemný silikonový kartáček v podobě návleku na prst, určení právě k hygieně prvních zoubků.

zdroj: dailymail.co.uk

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pošlete ženy do práce už po roční mateřské,radí experti

Narodila se jako mořská panna, lékaři jí vrátili nohy

Jak jedl pračlověk? Vyzkoušejte recepty na pravěké menu

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama