reklama

Co dělat, když se vám ztratí dítě

"Ještě před chvílí tu byl!" Davy lhostejně proudí kolem, a váš tříletý prcek nikde... Pro rodiče malých dětí snad neexistuje horší noční můra...

Foto: Isifa/Thinkstock

"Ještě před chvílí tu byl!" Davy lhostejně proudí kolem, a váš tříletý prcek nikde... Pro rodiče malých dětí snad neexistuje horší noční můra...

Podle policejních statistik se loni ztratilo 5 564 dětí.  Jak se v takovém případě zachovat? Co dělat proto, abychom se podobným traumatům vyhnuli?

Dítě v ohrožení

V naprosté většině případů plní statistiky děti, které utečou z výchovného ústavu. Mohou ale utéct i od rodiny, být uneseny nebo se "jen" ztratit: nákupní a zábavní centra, městská doprava, velká hřiště, neznámo na dovolené - takové jsou nejrizikovější místa.

Moje dítě zmizelo! Záhadné únosy, které otřásly světem - více se dozvíte ZDE>>

Únosy jsou v ČR ojedinělé a jejich motivem obvykle bývají nevyřešené vztahy mezi rodiči. Problém představují zejména děti unesené jedním z rodičů protiprávně do ciziny. Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí takových případů řeší zhruba čtyřicet za rok, přičemž dostat děti zpátky do Česka je většinou velmi problematické. Nejčastěji jsou české děti unášeny na Slovensko, do Anglie, do Německa a do USA.  Nejlépe se soudy spolupracují Slováci a Němci, obtížná je spolupráce s  Itálií, Řeckem a Španělskem. Vůbec nejobtížněji se pak jedná se státy mimo Evropskou unii. Spory trvají i několik let a mají na děti velice negativní psychický dopad.

Nejmenší podíl pohřešovaných představují děti, na kterých byl spáchán násilný trestný čin, ať už s motivem sexuálním nebo finančním. Těch se ale rodiče bojí nejvíc, protože bývají nejtragičtější a mohou je nejméně ovlivnit.

Stačí chvilku nedávat pozor

Spousta malých dětí se ztratí rodičům v nákupním centru. Co teď? Nepobíhejte zmateně mezi regály, ale neprodleně informujte pracovníka na informacích, na pokladně nebo ostrahu. Jejich prostřednictvím se informace rozšíří nejrychleji. Poskytněte jim číslo svého mobilního telefonu, aby vám mohli nalezení dítěte hned oznámit.

"Ztratila se mi maminka!" Podívejte se na drsný experiment:

Ztratilo se dítě na rušné ulici, na neznámém místě nebo vystoupilo či nastoupilo do prostředku hromadné dopravy. Velký problém... Hned informujte policii.  Platí pravidlo - čím je dítě mladší, tím rychleji případ ohlaste.  Hrozí totiž nebezpečí úrazu. Policie předá hlášení hlídkám v terénu, kontaktuje složky integrovaného záchranného systému, případně zřídí pátrací akci, do níž zapojí psovody, hasiče, dobrovolníky a speciální techniku.

Rodiče by měli být schopni předat policistům aktuální fotku dítěte, popis jeho oblečení, informaci o  zdravotním stavu a užívaných lécích, popis zvláštních znamení, přesný čas, kdy bylo dítě viděno naposledy a kam se chystalo, informaci, jaké jsou jeho záliby a zvyky. Měli by také kontaktovat příbuzné a kamarády pro případ, že by se dítě objevilo u nich. Pokud si v průběhu pátrání na něco vzpomenou, měli by to oznámit policii - někdy stačí i drobný postřeh, který je v důsledku velmi důležitý.

Nevrátil se domů...

Rodiče větších dětí by měli mít přehled o tom, kde a s kým se jejich dítě scházejí a kdy se vrátí. Pokud nepřijdou ve smluvenou hodinu, je nejdůležitější nepanikařit. Je důležité znát kamarády svých dětí a mít telefonický kontakt na jejich rodiče. Hledání byste měli začít právě tady. Pokud je to možné, jeden z rodičů by měl zůstat doma na telefonu a druhý hledat venku. Za úvahu stojí také možnost, zda dítě není u příbuzných. Vždy je nutné podnikat všechny zmíněné kroky uváženě a systematicky.

I zde platí pravidlo - čím je dítě mladší, tím rychleji by měl být případ ohlášen policii. A pokud se dítě ztratilo v noci volejte rovnou linku 158. Co byste naopak dělat neměli? Především se nedoporučuje bez ustání pohřešovaným dětem volat, pokud telefon nezvedají. Je zapotřebí šetřit baterii mobilu, dokud se nevybije, protože polohu zapnutého telefonu je policie schopna lokalizovat.

Našli ho? A je živé a zdravé! Ať už byla příčina jakákoli, nepátrejte po ní hned... Nejdříve je na místě dítě obejmout a pohladit. Určitě jste zažívali velký strach, ale nezahrnujte ho záplavou výčitek a dotazů, proč se neozývalo a kde bylo. Na to bude čas později.

zdroj: SanceDetem.cz, nadacesirius.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Nejlepší reklamy s dětmi - skvěle se pobavíte!

Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

7 rad, jak opticky zvětšit malý byt: Tyhle fungují!

Čísla za rok 2012

  • pohřešováno 1 357 dětí do 15 let
  • z toho 800 chlapců a 557 dívek
  • pohřešováno 4207 mladistvých (15 - 18 let)
  • z toho 2 657 chlapců a 1 550 dívek

reklama
Doporučené recepty
    reklama