Co dělat, když se vám ztratí dítě
Stačí chvilička a najednou tady není. Voláte, běháte sem a tam, ptáte se kolemjdoucích a šílíte hrůzou. V hlavě vám běží ty nejhorší scénáře a strach, že už ho nikdy neuvidíte. Tak to většinou vypadá ve chvíli, kdy se vám ztratí dítě.
Taková situace opravdu patří mezi takzvaně infarktové a vyžaduje pevné nervy. I když je to těžké, snažte se uklidnit a nepodléhat panice. Vaše zlatíčko určitě neodtáhl žádný únosce. Pravděpodobně se někam zatoulalo.
Jeden příklad za všechny: "Stáli jsme se synkem ve frontě u pokladny. Pořád jsem ho měla vedle sebe, ale když jsem začala vyndavat zboží na pás, chvilku jsem ho spustila z očí. V tu ránu byl pryč. Myslela jsem, že se zblázním strachem. Nechala jsem celý nákup stát a běžela ho hledat. Seděl na zemi u regálu s plyšáky a v klidu si hrál," říká paní Ivana, maminka pětiletého Adama.
Může se to stát i vám
Děti se ztrácejí nejčastěji tam, kde je hodně lidí a podnětů, které upoutají pozornost nejen malých objevitelů, ale i jejich rodičů. Je to například v obchodních centrech, zábavních parcích, zoologických zahradách, ale i na ulici nebo v MHD. Pravděpodobnost, že vás tato nepříjemná příhoda potká, samozřejmě existuje, takže je dobré připravit se na ni.
Připravte dítě na takovou situaci
Vaše dítě by mělo vědět, co se může stát. Nestrašte a nedramatizujte, ale na druhou stranu se mu snažte vysvětlit, že nejde o banalitu a opravdu je důležité, aby se zachovalo podle vaší dohody. Dítě by mělo umět říct jméno i příjmení jak svoje, tak i to vaše. Předškolák už je také schopen zapamatovat si adresu bydliště, případně i vaše telefonní číslo. Pojistit se ale můžete identifikačním náramkem nebo lístečkem s informacemi. Samozřejmě ho také poučte, jak má náramek či papírek použít, když se ztratí. Projděte si s dítětem několik scénářů, kdyby se ztratilo. Pomozte mu pro každý scénář vytvořit plán a zkuste si spolu, co by mělo říkat a dělat. Hlavně mrňouse ujistěte, že ho vždy a za všech okolností půjdete hledat!
Než vyrazíte ven
Před každým výletem, návštěvou obchodu nebo kina se nezapomeňte s potomkem dohodnout, co má dělat, kdyby se náhodou ztratil. Je to důležité. V zásadě existují dvě varianty. První znamená zastavit se na místě a čekat, dokud ho nenajdete. Počítejte ale s tím, že dítě může začít panikařit a instinktivně vás hledat. Proto je lepší pojistit se i další možností, a tou je domluvit si styčný bod, kde se případně sejdete. V obchodě to mohou být třeba informace nebo třeba první pokladna v řadě apod. Takové místo dítěti předem ukažte. Na výletě nebo venku v terénu to může být nějaké zajímavé místo, třeba pokladna u parkoviště, zámecká brána nebo výběh u pavilonu opic apod. Někteří rodiče vybavují děti na výlety píšťalkou, která vám může hledání také usnadnit.
Co dělat, když se ztratí?
- Důležité jsou první minuty. Zkuste se vžít do myšlení dítěte. Přemýšlejte, co ho kde mohlo zaujmout.
- Pokud jste v prostředí, kde je možnost využít rozhlas, na nic nečekejte a nechte co nejdříve potomka vyvolat.
- Ptejte se všech kolemjdoucích, ukazujte jim fotografii dítěte, kterou jistě nosíte v peněžence.
- Pokud dítě nenajdete přibližně do hodiny, kontaktujte státní policii. Sdělte jim čas zmizení, popis dítěte, přesný popis oblečení.