reklama
 

Bolest zad u dětí: Předejít se jí dá správnou taškou do školy a pohybem

Rozhodně nepodceňujte, pokud si vaše ratolest na takovou nepříjemnost stěžuje. V ordinacích fyzioterapeutů je stále víc malých pacientů s vadami pohybového aparátu, které mohou pořádně zkomplikovat život celé rodině.

Foto: iStock

Dítě není malý dospělý, i když míváme sklon na to zapomínat. A žádný extrém není prospěšný. Lékaři komentují, že chybu dělají jak ti, co cpou děti fast foodem a nevezmou je ani na procházku do lesa, stejně jako druzí, kteří už malé dítě nutí do sportovních výkonů.

Co ale opravdu potřebujeme dostat pod kůži, je spíš pohybová gramotnost. Páteř dítěte roste až do jeho 18 let a během vývoje je velmi zranitelná. Výjimkou nejsou ani statické poruchy páteře, jako například výhřezy meziobratlových plotének, které častěji trápí dospělé. Pro správný vývoj svalového vlákna dítěte je základ dostatečný příjem vitaminu D. "Až u 60 % dětí byl zjištěn nedostatek vitaminu D, který má za následek vyšší zranitelnost svalového vlákna," doplňuje fyzioterapeutka Kateřina Vélová.

Hypermobilita není nic dobrého

Důvodem bolesti zad i kloubů je také často hypermobilita, která se vyskytuje především u dívek. Hypermobilita znamená zvýšený rozsah pohybu v kloubech nad běžnou míru. U dětí se vyskytuje nejčastěji v loketních a kolenních kloubech, které děti propínají až za osu končetiny. Rozsah kloubu pak nekontrolují svaly, ale omezuje jej až napětí vazů, což má za následek zranění a dřívější opotřebení kloubu.

Obezita stoupá

"Obézních jedinců v dětském věku poslední dobou hodně přibývá a je třeba tomu věnovat pozornost. Nejenže jsou jejich svaly i kostra neúměrně zatěžovány, ale z nejnovějších výzkumů také vyplývá, že tukové buňky produkují látky, které způsobují zánětlivé procesy ve svalech a narušují tím jejich činnost," upozorňuje Zuzana Kůrková.

Školou povinní

Nástup do školy je v životě dítěte velký zlom. A to nejen co se týká rozvoje inteligence a sociálního cítění, ale také pohybového aparátu. Do této doby se děti mohly volně hýbat dle vlastních potřeb. Nyní ale převládá sed, a to často v nevyhovujících podmínkách. Kromě toho je páteř z ničeho nic neúměrně zatěžována školní taškou. "Schválně někdy zkuste zvážit školní batoh vašeho dítěte. Možná budete výsledným číslem překvapeni, přitom by jeho váha neměla přesáhnout 10 % váhy dítěte," říká fyzioterapeutka Zuzana Kůrková.

Základním parametrem při výběru školního batohu jsou pevná záda poskytující dobrou oporu a polstrované ramenní popruhy, které se nezařezávají. Vždy vybírejte batoh nebo tašku přes obě ramena, kabelky a tašky přes jedno rameno urychlují rozvoj asymetrií. Kontrolujte, zda dítě nosí tašku na zádech rovně. Pokud by tomu tak nebylo a dítě odchylku nepociťovalo, je dobré zaměřit svou pozornost na vývoj křivky zad a sledovat možný rozvoj asymetrií.

Preventivní nošení batohu

Odborníci doporučují začít s přivykáním na zátěž v podobě školního batohu s předstihem. Několik týdnů před začátkem školního roku začněte dítě přivykat batohu, do nějž pomalu přidávejte zátěž. Pro tělo a páteř to bude přirozenější cesta a nebude to takový šok. Vzhledem k rizikům ohrožujícím zdravý vývoj dítěte věnujte velkou pozornost batohu, který pro svého školáka vybíráte. Kromě kvalitního zádového systému a polstrovaných popruhů pomůže třeba hrudní pás zajišťující rovnější nošení batohu, chybět nesmí reflexní prvky, díky nimž bude dítě dobře viditelné i ve zhoršených světelných podmínkách. 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama