reklama

Cestování v těhotenství: Kdy se mu raději vyhnout?

U těhotných žen nabývá cestování nová rizika. Víte třeba, za jakých podmínek můžete do letadla? Tušíte, čemu se na cestách vyhnout? Poradíme vám!

Foto: Isifa/Thinkstock

U těhotných žen nabývá cestování nová rizika. Víte třeba, za jakých podmínek můžete do letadla? Tušíte, čemu se na cestách vyhnout? Poradíme vám!

Záleží samozřejmě na stupni těhotenství. V prvním trimestru v podstatě zásadní změny neexistují (kromě cestování letadlem!), žena by se ale měla víc šetřit. Čím je plod větší, tím více omezení přibývá. A vždy platí, že prevence může předejít mnoha zbytečným problémům.

Čemu se tedy raději vyhnout?

Kontaminovaná voda a potrava: Jezte jen dobře tepelně upravené maso, na místní speciality typu tataráku, sushi a krvavých bifteků raději zapomeňte. Ze špatně zpracovaných jídel hrozí infekční nákaza toxoplasmózou, která způsobuje vážné poškození plodu. Mléčné výrobky kupujte jen pasterizované - domácí sýr je sice úžasné lákadlo, salmonela však nikoli.

Cesta do tropů: Kromě zátěžového počasí hrozí opět výskyt toxoplasmózy. Deštné pralesy prostě nejsou ideální destinace.

Samota: I když se cítíte dobře, neriskujte a cestujte alespoň ve dvou. Ani po vlastech českých není zcela bezpečné být sama, natož v zahraničí, kde třeba musíte řešit jazykovou bariéru. Rozhodně se s ohledem na svůj stav pojistěte a zkontrolujte, jestli je pojištění platné i během těhotenství.

Zanedbání kontroly: Pokud se chystáte na cestu, zorganizujte si ji tak, aby se nekryla s plánovanou prohlídkou. Preventivních lékařských kontrol zase není za dobu těhotenství tolik a mají svůj důvod. Nepodceňujte je!

Hledání porodnice na poslední chvíli: Během třetího trimestru se vám nejspíš nebude chtít jinam než na pohodlnou chalupu. I tam si ale zjistěte, kde je nejbližší porodnice a jak je vybavená. Pro všechny případy...

Vykrvácení: Znáte svou krevní skupinu? Ne? Tak to byste opravdu měla! Požádejte o tuto informaci praktického lékaře a nechte si ji zapsat do občanského průkazu nebo noste kartičku s údajem někde u dokladů.

Očkování: Přijímání cizorodých očkovacích látek do těla během těhotenství miminku nesvědčí - stejně tak jako alkohol, léky a nikotin. 

Dlouhodobé sezení: Cesta vsedě bez možnosti protažení, ať už v autě nebo v letadle, hrozí tvorbou krevních sraženin.

Letadlo: kapitola sama pro sebe

Pokud plánujete cestu letadlem, poraďte se s ošetřujícím lékařem. Létání totiž může těhotenství vážně ohrozit. Rizika vycházejí z velkých tlakových rozdílů. V časných fázích těhotenství může dojít ke krvácení a k nechtěnému potratu. Ve vyšším stupni těhotenství potom hrozí odtok plodové vody a předčasný porod.  Nejlépe se létání snáší ve druhém trimestru, to je pro maminku i plod nejbezpečnější. Do 28. týdne těhotenství lze létat celkem bez omezení, do 36. týdne se pak většina leteckých společností chrání tím, že těhotnou ženu přepraví pouze s lékařským osvědčením. Později už aerolinky přepravu nastávající maminky obvykle odmítnou.

Instrukce pro těhotné ženy v letadle

  • dodržujte pitný režim
  • projděte se občas po palubě, nejlépe každou půlhodinu (proto seďte u uličky)
  • mějte pohodlné volnější oblečení
  • neberte si elastické punčochy

--------------------------------------------------------------------------------

Vše pro cestování a těhotenství.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama