reklama

Čekáte rodinu? Jak přežít příchod dítěte do vztahu

Příchod zejména prvního dítěte přináší velké změny v životě partnerů, kteří si doposud veškerý volný čas organizovali podle vlastních potřeb. Jde o změny tělesné a psychické, změny v sexuálním vztahu, vznik nových sociálních rolí, změny v pracovní a finanční oblasti. Co můžete čekat, rozebírá Mgr. Hana Taněvová.

Rodina
Rodina | Foto: Profimedia.cz

Příchod zejména prvního dítěte přináší velké změny v životě partnerů, kteří si doposud veškerý volný čas organizovali podle vlastních potřeb.

Jde o změny tělesné a psychické, změny v sexuálním vztahu, vznik nových sociálních rolí, změny v pracovní a finanční oblasti. Co můžete čekat, rozebírá Mgr. Hana Taněvová.

Tělesné a psychické změny

Během těhotenství, porodu a šestinedělí prochází tělo ženy velkými změnami, a nejen vizuálními. Hormony „jedou" svou spanilou jízdu na jedné z nejdivočejších horských drah a v důsledku toho nelze počítat s emoční stabilitou novopečené maminky. V extrémních případech je možný i výskyt duševních poruch, vyžadujících odbornou pomoc.

Nenechte se vyvést z míry skutečností, že nemáte dva měsíce po porodu postavu jako známá celebrita v časopise. Snažte se dodržovat zdravé stravovací návyky, dopřejte si pohyb, byť jen s kočárkem; třebaže se výsledky nedostaví okamžitě, vědomí, že na sobě aktivně pracujete, se pozitivně odrazí na vaší sebedůvěře.

Tolik změn naráz, fyzická únava a přerušovaný spánek, to vše zvyšuje hladinu stresu. I sebemenší prkotina se pak snadno může stát rozbuškou velké hádky. Přemýšlejte proto o svých pocitech a zdroje vašeho napětí proberte s partnerem raději dříve v klidu nežli později v hádce. Uvědomte si, že unavení jste oba, jeden z celodenní péče o dítě a domácnost, druhý z celodenní práce v zaměstnání. Nesrovnávejte, kdo toho má více či méně, nevyčítejte si, kdo co neudělal, ale soustřeďte se na hledání cesty. Spolupracujte na řešení problému, přijatelném pro oba.     

Změny v sexuálním vztahu

I když je kolem dítěte spousta práce, nezapomínejte pro mateřství také na partnera. Váš muž, ačkoliv o tom nemluví, může zažívat pocity odstrčení ba dokonce žárlivosti. Najednou je vaše pozornost věnována dítěti, a on může mít dojem, že si ho všimnete, jen když udělá něco špatně nebo když přijde pozdě domů. Pozor, aby projevy lásky nevystřídaly výčitky a obviňování. Najděte si chvilky jen pro sebe.

Váš sexuální život se bezpochyby změní. U ženy se mohou objevit obavy z prvního poporodního sexu, důvodem může být strach z bolesti či obava, že nebude pro partnera dostatečně sexuálně přitažlivá. Nebuďte vztahovačná a dopřejte si čas, nespěchejte na dokonalost. Řešením mohou být například intimní chvilky plné mazlení a jiné formy sexuálního uspokojení, než je koitus.
Je třeba počítat také s tím, že s největší pravděpodobností se změní frekvence milování a sexuální soužití pozbude svou spontánnost. Leckdy budete muset využít svých vrcholových organizačních schopností, být kreativní, flexibilní, dynamičtí a vůbec uplatnit všechny v současnosti na trhu práce žádané vlastnosti a dovednosti. Při dobré vůli a vědomí, že není každý den posvícení, lze i tuto nástrahu zvládnout. Pozitivem může být, že si takových společných chvilek budete mnohem více vážit.

Vznik nové role

Žena i muž se narozením dítěte stávají rodiči, tudíž je třeba vyrovnat se s těmito novými rolemi: matky a otce. I když mužova péče o dítě je trochu jiná, z ženského pohledu možná nedokonalá, překonejte obavy a dopřejte partnerovi chvíle otcovství. Jeho péče může dítě rozvíjet v jiných směrech, určitě se odrazí na jejich vzájemném hlubším vztahu a muž se nebude cítit vyloučen z rodinného kruhu.

Změny pracovní a finanční

Práci vám velkou měrou bude určovat ten nejukřičenější ředitel ve vašem dosavadním životě: miminko. Nejspíš nějaký čas potrvá, než začnete nové činnosti zvládat s manažerskou ladností. Nenechte se tím vyvést z míry a nebojte se požádat o pomoc.    

Dítě přináší také nemalé finanční náklady, přičemž ty nebývají zpravidla vyrovnány vyššími rodinnými výnosy, ba právě naopak. A tak rodič, jenž zůstane doma, může začít pociťovat závislost na vydělávajícím partnerovi a naopak vydělávajícího partnera může svazovat úzkostná zodpovědnost či nejistota spojená s uživením rodiny. Napjatý finanční rozpočet se pak může stát příčinou hádek. Není od věci zamyslet se nad jejich prioritou potřeb spíše, než si bezhlavě půjčovat. Ženy by neměly partnerovi připomínat nevalný ekonomický stav rodiny, neboť někteří muži to mohou pociťovat jako velmi osobní útok.


Mgr. Hana Taněvová

Psycholožka Mgr. Hana Taněvová pracuje v Institutu partnerských vztahů. Více informací se dozvíte na www.ipav.cz


reklama
Doporučené recepty
    reklama