reklama

Čekáte miminko! Ale také umíráte...

Emma Grandison (32) se v rozmezí jednoho roku stala manželkou, matkou i umírající ženou. Lékaři jí diagnostikovali rakovinu v konečném stadiu jen několik týdnů poté, co zjistila, že je těhotná.

Foto: Emma Grandison / Facebook

Emma Grandison (32) se v rozmezí jednoho roku stala manželkou, matkou i umírající ženou. "Bylo to úplně nereálné. Všechno jsem vnímala jako v mlze," vzpomíná na chvíli, kdy jí lékaři diagnostikovali rakovinu v konečném stadiu.

Stalo se tak jen několik týdnů poté, co zjistila, že je těhotná. Přesto zvládla obojí - porodila holčičku Erin a proti zhoubné nemoci zatím úspěšně bojuje. "Život je jeden velký banket. Jen největší hlupáci umírají vyhladověním. Žijte ho," vzkazuje ostatním. Její příběh zachytil britský deník Daily Mail.

Dva roky života s chemoterapií - a potratem

Když Emmě Grandisonové z anglického Prestonu loni v červnu řekli, že čeká miminko, měla obrovskou radost. Vydržela jí jenom pár týdnů. Cítila totiž bolesti v boku. "Obvykle s obyčejnou bolestí k doktorovi nechodím a zvládám ji bez mrknutí oka, ale protože jsem byla těhotná, nechtěla jsem nic podcenit," vzpomíná.

Čtěte také: Náš syn žil jen 10 dnů: Milovali jsme ho každou vteřinu

Původně to vypadalo "jen" na žlučové kameny. Když ji však lékaři poslali na ultrazvuk, zjistili, že její játra jsou plná zhoubných nádorů. Diagnóza zněla: Rakovina střev, která metastázovala do jater a nyní se nachází ve stadiu, které už nelze léčit. Prognóza byla dva roky života s chemoterapií, nebo půl roku bez ní.

"Řekli mi, že bez chemoterapie nepřežiju Vánoce. To pro mě bylo jen číslo," říká. Mohla zvolit chemoterapii a potrat, nebo mateřství a riziko smrti. Zvolila to druhé. Místo aby zahájila chemoterapii, rozhodla se donosit miminko. "Nikdy by mě nenapadlo, že právě já budu tak nemocná. Ale vždycky jsem milovala výzvy, a tak jsem přistoupila i ke své nemoci. Překvapila jsem i sama sebe," přiznává.

Zásnuby, svatba, porod

A Ianem, otcem dítěte, se zasnoubili krátce poté, co vyšla najevo její diagnóza. Vzali se o tři týdny později. Nešlo o žádný ukvapený krok. Žili spolu více než tři roky, svatba byla i tak v plánu. Události ji jen urychlily.

 

Dne 5. listopadu, 15 týdnů před termínem, přišla na svět jejich dcera Erin. Také ona musela své právo na život vybojovat. Vážila necelého půl kilogramu a několik měsíců strávila v porodnici. Postupně se však její stav stabilizoval a ocitla se mimo nebezpečí.

Emma mohla po porodu začít bojovat s vlastní nemocí. Lékaři dělají vše, co mohou. Léky zabírají, takže necítí bolest. Chodí každé dva týdny na chemoterapii a snaží se na osudu usmlouvat co nejvíc času, který by mohla strávit se svou dcerou. Jediné, čeho se opravdu bojí, je, že ji neuvidí vyrůstat.

Mám všechno, za co stojí žít

"Někdy mívám mizerní dny, ale i na nich se snažím najít něco dobrého. Vždycky se najde něco, co mě rozesměje," uvedla pro Daily Mail. "Udržuji pozitivní myšlení, díky všem báječným lidem kolem mě je má sklenice poloplná, nikoli poloprázdná. Mou skálou je manžel a mým vzorem malá bojovnice Erin."

Špatné myšlenky si Emma nepřipouští. "Můžete sedět v koutě a plakat, nebo prostě jít dál. Svatba byla mým nejkrásnějším dnem a to, že jsem se stala matkou, bych nevyměnila za nic na světě. Rakovina je jediná zlá věc v mém životě a všechny ty ostatní dobré věci ji zatlačují do pozadí. Proč myslet na to zlé? Mám dítě, manžela, nový domov. Mám všechno, za co stojí žít a bojovat," uzavírá.

úvodní foto: Emma Grandison / Facebook

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Můj muž je prudič! Trpí tím celá rodina

Mladý pár si sám postavil krásný dům jen za 2,5 milionu

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama