reklama

Bezplenkování: Skvělá metoda, ale jen pro otrlé matky

Ušetřit? Lépe porozumět miminku? O čem je vlastně bezplenková metoda? Proč by měla uhoněná máma ještě sledovat, kdy se miminku chce na záchod? Nabízíme některé argumenty.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ušetřit? Lépe porozumět miminku? O čem je vlastně bezplenková metoda? Proč by měla uhoněná máma ještě sledovat, kdy se miminku chce na záchod?

Maminka Andrea Škrobáková tuto metodu vyzkoušela a také ji propaguje na internetu. Na rozdíl od většiny psychologů je totiž přesvědčena, že suché kalhotky se natrénovat dají a že ta námaha stojí za to, aby miminko mělo čistý zadek. Její heslo zní: Každá ušetřená plenka dobrá. Proč se vyplatí to zkusit? Nabízíme některé argumenty.

  • lepší komunikace s miminkem
  • ušetřené peníze
  • nižší zátěž životního prostředí

Základem je komunikace

Bezplenková metoda není pro každou maminku. Vyžaduje více času, ale hlavně trpělivosti: nesmíte trestat, nesmíte se snažit dítě ovládat na povel. A potřebujete intuici, abyste poznala, kdy se dítěti chce.

Rozhovor s Andreou Škrobákovou najdete ZDE>>

"Je to hodně o komunikaci. Miminko vám dá vědět řečí těla. Kroutí se, dělá grimasy, přeruší předchozí aktivitu, bezdůvodně pláče nebo mručí. Když miminko signalizuje nečitelně nebo maminka nedokáže signál rozpoznat, můžete si pomoci sledováním biorytmů: miminka často čůrají po probuzení nebo po vytažení ze šátku, jiná při kojení, další těsně po něm," radí Andrea.

Situaci hodně usnadní používání šátku, v němž se miminka nosí. Tam totiž většinou nečůrají. A pokud ano, dají to předtím výrazně najevo.

Zkušenosti maminky Kateřiny, která svému miminku pleny nedávala, si přečtete ZDE>>

Musíte ale počítat s tím, že když se miminko v půl roce začíná osamostatňovat a lézt, dochází k nehodám častěji. Maminka už s ním není v bezprostředním kontaktu, takže se na něj hůř naladí - a samo dítě je příliš zaneprázdněné poznáváním okolního světa, než aby dávalo pozor na své svěrače.

Jak miminko naučit?

  • Zvolte si signál - třeba větu Jdeme na to.
  • Používejte vždy stejné místo a nádobku, aby si je dítě spojilo s vyměšováním.
  • Když si myslíte, že potřebuje na záchod, podržte miminko pohodlně skrčené v klubíčku nad nočníkem a dejte mu signál.
  • Pokud se povede, chvalte, chvalte a zase chvalte.
  • Pokud se nepovede, miminko hned přebalte.
  • Začněte metodu zkoušet hned, jak se miminko po ránu probudí - máte lepší šanci uspět.

Ano, či ne?

"Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jak jednou začnete, je většinou těžké přestat - i když jsou samozřejmě období, kdy máte sto chutí to udělat," přiznává maminka Andrea a dodává: "Musíte také počítat s tím, že pro okolí budete za podivína."

Přesto vás bezplenkování láká? Za vyzkoušení nic nedáte. Pokud si nevěříte, můžete plenky použít jako pojistku. "Bezplenkovat" se také dá i na "částečný úvazek" a vrátit se k plenkám můžete kdykoli. Když totiž na vyměšovací signály, které miminko vysílá, nereagujete, do půl roku věku samy vymizí.

Jaký je váš názor na bezplenkování? Je to hra pro otrlé supermatky? Nebo přirozená metoda, k níž stačí jen trochu trpělivosti? Nebo snad jen zbytečný módní hit? Máte vy sami s miminky bez plenek zkušenosti? Svěřte své názory ostatním pod článkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bez plenky na vlastní kůži: Zachytávat hovínka byl děs!

Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?

Živá reportáž: Čtyřicítka na swingers party!

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama