reklama

10 divných věcí, které novorozenci dělají

Vypadá to podivně, ale přitom jde o věci úplně normální. Vysvětlíme vám, co možná ani netušíte, protože vás dosud nenapadlo se na to zeptat. Jste třeba připraveni na křeče celého těla nebo šilhající oči?

Foto: Isifa/Thinkstock

A přitom jsou úplně normální. Vysvětlíme vám věci, které možná ani netušíte, protože vás dosud nenapadlo se na ně zeptat...

Že šestinedělí nebude procházka růžovou zahradou, ale docela dřina, to asi už tušíte. Stejně tak vás nepřekvapí bezesné noci se vstáváním k miminku po dvou hodinách. Jste ale připraveni na křeče celého těla nebo šilhající oči?

Čtěte také: Největší mimino světa vážilo 10 kilogramů

Než začnete celí vyděšení volat dětskému lékaři, přečtěte si náš článek. Možná vás ušetří mnohých starostí.

Svléká šupinky "hadí" kůže

Nebojte, o nic nejde. Říká se tomu mazotok (latinsky seborrhoea) a je to nadměrná tvorba mazu. Ta se projevuje jako silnější mastné šupiny kůže a najdete ji obvykle na hlavičce. Trpí na ni většina kojenců. Za pár týdnů sama zmizí.

První pomoc: Hlavičku třete při koupání žínkou a jemně vyčesávejte. Neškrábejte do hloubky. Kůži můžete namazat mastičkou Linola nebo salicylovým olejem. Jako babský recept se doporučuje kvalitní olej olivový.

Šilhá

Bloudivé pohyby očí a přechodné šilhání jsou u novorozenců zcela normální. Vidění ještě není tak zralé, aby dokázalo zaostřit na sledovaný objekt a centrálně ho fixovat, takže se oči miminek mohou hodně rozbíhat. Do půl roku by se vše mělo srovnat.

První pomoc: Pokud přetrvává šilhání po šestém měsíci věku, je třeba navštívit lékaře, aby vyloučil oční vadu.

Škube sebou ve spaní

Miminko ve spánku mimovolně škube svaly končetin a někdy i obličeje. Nečekané a nepředvídatelné křeče vypadají dramaticky. První, co rodiče napadne? Epilepsie! Naštěstí tomu tak není. Pokud sebou dítě škube pouze v mělkém spánku (což se stává skoro všem miminkům), jde o benigní novorozeneckou myoklonii. Objevuje v prvních týdnech života a do roka vymizí. Záškuby jsou obvykle somaticky podmíněné a neškodné, maximálně prcka probudí ze spánku.

Doporučujeme: Proč miminko pláče? Je mu smutno, nebo opravdu trpí?

První pomoc: Žádnou nepotřebujete. Neurologické vyšetření neukáže problémy. Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy se záškuby opakovaně objevují při plném vědomí. Pak je třeba zamířit k lékaři.

Má přerostlá prsa či přirození

Tvrdá a zvětšená prsíčka nejsou u novorozenců až tak výjimečná. Zvýšená hormonální hladina v matčině lůně si tak někdy vybírá svou daň na dětech právě takto. Do pár měsíců by měl problém vymizet. U odrostlejších miminek, která už jedí masové příkrmy, může být důvodem také kuřecí maso nadopované hormony. V tom případě ho obvykle stačí vysadit.

Vyšší hormonální hladina se také někdy projeví zduřením přirození u obou pohlaví. U chlapečků jde zejména o varlata. U holčiček může dojít i k vyměšování hlenu či krvácení. To vše by mělo za pár dní vymizet.

První pomoc: Sledujte stav dítěte. Pokud se nelepší, může to být hormonální porucha a měli byste navštívit lékaře.

Má šišatou hlavičku

Dokonale symetrickou hlavu nemá nikdo na světě. Není divu. Hlava novorozeněte se při porodu dere docela úzkými porodními cestami, a tak prckové přicházejí na svět trochu pomačkaní a někdy i s modřinami. Plochá místa na hlavičce by se měla časem sama srovnat, modřiny vymizejí. Pokud má třeba miminko plochou jednu stranu, můžete ho motivovat, aby na ní neleželo, tím, že mu ke druhé straně dáte hračku, která upoutá jeho pozornost, případně ho z té strany budete oslovovat. Je-li zploštělý týl, cíleně měňte polohy. Můžete miminko častěji pokládat na bříško (ale hlídat!) nebo chovat, aby si mohlo hlavičku pohodlně opírat o vás.

První pomoc: Pokud je deformace příliš velká, můžete se obrátit na lékaře. Asymetrii dětské hlavičky lze řešit hlavovou ortézou. Jde o speciální umělohmotnou helmu, která hlavu chrání před jednostranným zatížením. Miminko ji nosí dva až šest měsíců, přičemž si od ní může odpočinout jen dvě hodiny denně.

Vydává divné zvuky

Novorozenec dokáže pěkně rámusit: vrčí, sténá, odfrkává si a vůbec - vydává podivné a zneklidňující zvuky. Také se nic neděje. Obvykle za to může hlen v nose, který stačí odsát.
Stejně tak neustálé kýchání je neškodné. Malé dítě je prostě velmi citlivé na jakékoli podněty a zbavuje se tak miniaturních částeček v nose.

První pomoc: Kdyby kašlání bylo dlouhodobé, může jít o alergii. Pokud dítě vydává podivné zvuky pravidelně s každým nadechnutím, je třeba zpozornět. Při podezření na překážku v dýchání utíkejte k lékaři.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V porodnicích dochází denně k násilí na ženách i dětech

5 typů nemožných matek, které denně potkáváte na ulici

Není to striptýz, říká Roman, tanečník u tyče

reklama
reklama
reklama