Jak uvařit poctivý kuřecí vývar podle šéfkuchaře: Jiný recept už chtít nebudete
Patří k polévkám, které se vaří snad v každé rodině. Zkuste připravit kuřecí vývar podle receptu, který nám poskytl šéfkuchař Lukáš Holý. Garantujeme vám, že sklidíte pochvalu od malých i velkých strávníků.
Možná si řeknete, co je na kuřecím vývaru tak výjimečného, vždyť ho přece umí uvařit každý. Jenže aby byl opravdu na jedničku s hvězdičkou, přece jen to chce něco víc než hodit do hrnce kuře a nějakou tu zeleninu. Svůj osvědčený recept nám prozradil šéfkuchař Lukáš Holý z pražské pivovarské restaurace OSSEGG.
Recept najdete na následující stránce. A tady jsou navíc tipy šéfkuchaře, které se vám při přípravě vývaru určitě budou hodit.
Tipy šéfkuchaře Lukáše Holého:
- Vývar ihned použijeme, případně co nejrychleji zchladíme v ledové lázni.
- Po vychlazení stáhněte z vývaru tukový škraloup a vývar můžete vložit do lednice nebo můžete po částech zamrazit. Dobře zmrazený vývar vydrží v mrazáku několik měsíců.
- Čím jemněji zeleninu nakrájíte, tím více přidá vývaru svou barvu a chuť.
- Kuřecí skelety pečte v troubě, aby vývar získal svou barvu a chuť.
- Kůže a ořezky v troubě nepečte. Vývar by mohl chutnat nahořkle.
- Budete-li chtít vývar silnější, jednoduše ho část odvařte (zredukujte) v hrnci. Naopak budete-li potřebovat vývar slabší, nakrájejte vše na větší kusy. Dále postupujte stejně.
- Vývar vařte vždy bez pokličky a NIKDY vývar nemíchejte. Zakalil by se a při cezení by zůstalo mnoho chutí v sítku.
- V mase a kostech i po dvou hodinách zůstane stále velké množství kolagenu a chutí.
- Můžeme vše ještě jednou zalít studenou vodou, přivést k mírnému varu jako u prvního vývaru a vařit další 2 hodiny. Získáte tak druhý vývar. I když nebude tak výrazný jako první vývar, může se vám hodit do omáček atd.
- Abyste mohli vývar používat jako neutrální surovinu pro mnoho pokrmů, nesmíte ho téměř solit. Ta nejmenší zarovnaná kávová lžička na celé množství vývaru bohatě stačí. Dosolte raději výsledný pokrm, jehož součástí vývar je.