reklama

Polévky

Říká se, že polévka, hovorově polívka, je grunt a prohřeje žaludek. Obvykle ji podáváme jako součást předkrmu. Polévka je tedy většinou teplé a tekuté či mírně husté jídlo, jehož základní ingrediencí je voda, ostatní přísady ovlivňují výslednou chuť, vůni a barvu polévky.

Polévky se připravují z potravin (těstoviny, rýže atd.) nebo jejich vývarů (masa - drůbež, zvěřina, ryby, kosti, zeleniny, hub, obilnin). Polévky se podávají čistí nebo zahuštěné zavářkou, jíškou nebo zátřepkou. Výživnost polévky je závislá na množství a jakosti použitých potravin. Její fyziologický význam spočívá v tom, že svojí teplotou, aromatickými látkami a jejich výtažky podněcují žaludeční sliznici k většímu vylučování trávicích šťáv. Porce polévky pro jednu osobu má cca 200 až 300 mililitrů. Polévku pro čtyři osoby připravuje asi ze dvou litrů vody, někdy i většího množství. Záleží, z jaké potraviny a na jakém tepelném zdroji ji vaříme.

Druhy polévek

Polévky lze rozdělit na čiré a zahuštěné.

Čiré polévky

je vývarem z masa. Nejčastěji se používá hovězí nebo drůbeží maso. Nejznámějším čirou polévkou je hovězí polévka nebo bujon, slepičí nebo kuřecí polévka a polévky s dalšími přísadami jako např. nudlová polévka, polévka s játrovými knedlíčky, uzeným masem, cibulová polévka a další.

Zahuštěné polévky

Jedná se o polévky, které při vaření zahušťujeme různými přísadami. Jde o různé krémové polévky či polévky huštěné jíškou nebo jinými přísadami, které se vaří společně s masem. Používá se například rýže, brambory, hrách, čočka, fazole nebo jiné luštěniny, zelí, ale také mléko, smetana nebo syrové vejce či jen vaječný žloutek.

reklama
Doporučené recepty
    reklama