reklama
  • Wiki
  • Pohádky o princeznách

Pohádky o princeznách patří k těm nejoblíbenějším a nejromantičtějším. Princezny bývají často zakleté, touží po nich černokněžník nebo drak, kvůli svým špatným skutkům se mohou dostat do pekla. Král slíbí půl království a ruku princezny tomu, kdo draka zabije, překoná zlé kouzlo, splní tři úkoly. Zachráncem může být princ na bílém koni, ale také chudý mládenec, který má dobré srdce a bystrou hlavu. Pohádka končí královskou svatbou zamilovaného páru.

Nejznámější pohádky o princeznách z dílny Walta Disneye

Několik pohádek o princeznách patří k nejoblíbenějším na celém světě hlavně díky animovaným filmům Walta Disneye. Sněhurka a sedm trpaslíků (1938) je první celovečerní animovaný film, který zahájil ,,zlatý věk animace", získal 8 oscarových sošek, jednu velkou a sedm trpasličích. Animovaný filmový muzikál Popelka, který vznikl po druhé světové válce, byl druhým nejúspěšnějším animovaným filmem a zažehnal krizi 40. let, do které se studio Walta Disneye dostalo. Ještě za života W. Disneye v 50. letech byla natočena úspěšná pohádka Šípková Růženka. Období na přelomu 80. a 90. let bývá nazýváno jako disneyovská renesance díky filmům Malá mořská víla nebo Kráska a zvíře.

Princezny Boženy Němcové

Zatímco princezny v pohádkách jiných autorů nebo jiných národů jsou krásné, ale pasivní, čekají na svého ženicha bez jakékoli akce, princezny v pohádkách Boženy Němcové se na svém osudu aktivně podílejí. Autorka chce, aby změnily své špatné vlastnosti, jako je třeba pýcha, aby pomáhaly svému vysvoboditeli v boji proti zlým silám. Takové princezny se pak objevují i v českých filmových pohádkách od Pyšné princezny až po ty nejnovější.

Nezbedné princezny Josefa Lady

V pohádkách Josefa Lady je všechno tak trochu naruby. Princezny vypadají spíš jako venkovská děvčata a své vysvobození musí samy připravit a zorganizovat. Princezna Anka z pohádky O chudém královstvíčku si vymyslí svůj únos, princezna Máňa v Nezbedné pohádce se ničeho nebojí a rozhodne se zachránit Honzu z pekla. Obě pohádky byly zfilmovány stejně jako další pohádka na motivy Josefa Lady O zatoulané princezně.

České filmové pohádky o princeznách

Bez pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973) si nedokážou představit Vánoce v mnoha zemích Evropy i jinde ve světě. České filmové pohádky patří mezi velmi oblíbené díky krásným představitelkám hlavních rolí, zajímavým exteriérům a interiérům českých hradů a zámků a také laskavosti, humoru a šťastnému konci. Jako náměty ke scénářům slouží pohádkové příběhy Boženy Němcové, K. J. Erbena, Karla Čapka, Jana Drdy, Josefa Lady nebo Jana Wericha. Mezi nejznámější a nejoblíbenější české pohádky o princeznách patří Pyšná princezna (1952), Byl jednou jeden král (1954), Princezna se zlatou hvězdou (1959), Šíleně smutná princezna (1968), Princ Bajaja (1971), Zlatovláska (1973), Jak se budí princezny (1977), Princ a Večernice (1978), Třetí princ (1982), Princové jsou na draka, S čerty nejsou žerty (1984), Lotrando a Zubejda (1996), Micimutr (2011), Čertova nevěsta (2011) a spousta dalších.

Související články

reklama
reklama
reklama