reklama
  • Wiki
  • Princezna ze mlejna

Princezna ze mlejna dnes reprezentuje jednu z klasických českých pohádek.
Vznikla v devadesátých letech pod taktovkou proslulého českého režiséra Zdeňka Trošky, který jí vetkl svůj nesmazatelný rukopis. Ze snímku udělal díky výraznému charakteru hlavních postav – lidí i nadpozemských bytostí líbivý příběh s humorným laděním, veselými scénkami i tradiční pohádkovou poetikou.

Celou pohádku o krásné dceři mlynáře - Elišce a Jindřichovi, který v Elišce našel svoji lásku, podkreslují také půvabné písničky. Ve filmu zazářila nádherná Andrea Černá jako Eliška, ale také Yvetta Blanarovičová jako roztomilý čertík, obývající mlýn spolu s vodníkem.

Princezna ze mlejna

ČR, 1994, 106 min
Komedie, pohádka

Režie: Zdeněk Troška
Kamera: Ervin Sanders
Hudba: Miloš Krkoška
Scénář: Vratislav Marek, Zdeněk Troška

Obsazení/herci
Andrea Černá, Radek Valenta, Yvetta Blanarovičová, Jakub Zindulka, Alois Švehlík, Oto Ševčík, Lucie Bílá, Ladislav Županič, Miloslav Mejzlík, Miroslav Zounar, Josef Stárek, Eva Záběhlická, Jana Páleníčková, Josef Větrovec, Eduard Cupák, Zdeněk Kozák st., Jaroslav Toms, Šárka Blažková, Jiří Kraus

Popis pohádky Princezna ze mlejna

Pohádka se odehrává v malebném prostředí jižních Čech, kde vedle sebe žijí poctiví lidé, chamtivci i pohádková stvoření. Švarný Jindřich (Radek Valenta) se ze své rodné vísky vydává do světa hledat zakletou princeznu. Dorazí však do mlýna, aby se zde potkal s krásnou Eliškou (Andrea Černá), dcerou mlynáře (Alois Švehlík).

Na Elišku si myslí místní čert (Yvetta Blanarovičová) a vodník (Jakub Zindulka), kteří se snaží Jindřicha z mlýna dostat pryč. Zatímco Eliška nemá o nápadníky v podobě čertíka, vodníka nebo bohatého knížepána (Oto Ševčík) zájem a v srdci má jen Jindřicha, ten stále sní o své zakleté princezně.

Jak už to tak v pohádkách bývá, nakonec vše dobře dopadne a Jindřich pozná v Elišce princeznu svého srdce. Pravá láska také zbaví Elišku dotěrných ženichů.

Čertík a vodník dají zamilované dvojici prostor a nadále se těší z přízně Elišky, Jindřicha i mlynáře. Zlý knížepán však páru ze mlejna lásku nepřeje.

Ve druhém dílu pohádky pak knížepán staví mladé lásce do cesty nepříjemné překážky, ale i Princezna ze mlejna 2 dopadne jako každá správná pohádka.

Písničky z filmu Princezna ze mlejna

"Vím, jedno oudolí, vím já pěknej mlejn... "
Filmová pohádka Princezna ze mlejna se vryla do paměti dětských i dospělých diváků také díky nezaměnitelným hláškám a osobitosti hlavních postav. Nezapomenutelná je i ústřední melodie a písničky, které pohádkový děj provází.

Zatímco klíčová romantická melodie se prolíná celým filmem, doplňuje ji různý text. Písničky tak odpovídají aktuálním příhodám hlavních hrdinů. Mj. jde o písně Vím jedno návrší, Eliščina písnička nebo Jindřichova závěrečná píseň.

Nejenom Jindřich, ale i další nápadníci Elišce v pohádce zpívali, třeba písně Za mě se panenko vdej, Libě zní loutna, Hrnky s brbličkama apod.

Písničky z pohádky pochází z rukou Václava Bárty staršího, který složil texty, a Miloše Krkošky, který k nim vytvořil hudbu. Ty nejpopulárnější písně z pohádky jsou k dispozici online, najít se dají například na Youtube.

Tip: Princezna ze mlejna 1 online na Youtube

Zajímavosti

Film se natáčel u Bavorova, půvabnou kulisou se stal romantický Lhotský rybník, čarokrásný zámek Dobříš nebo prastarý hrad Helfenburk u Bavorova. Budova mlýna však byla vytvořena štábem speciálně pro film a po jeho dokončení byla zase stržena.

Pokračování pohádky Princezna ze mlejna 2 vzniklo až 6 let po uvedení původního filmu. Bylo to především na přání dětských diváků, kteří si pohádku a její postavy oblíbili.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama