reklama

Pohádka o Palečkovi

Pohádky o Palečkovi se objevují v české literatuře i po celé Evropě. Společným motivem je touha bezdětných manželů po děťátku. Jednoho dne se narodí maličký synek, který je velmi šikovný. Vždy se rodily děti předčasně, a když nějaké přežilo, byl to zázrak. V jednom pohádkovém příběhu se přímo vypráví, že žena polehávala sedm měsíců a pak se jí narodilo miminko. V jiném si tatínek přeje synáčka a ten se mu objeví na dlani. V další, drsnější verzi, vystupují stařeček se stařenkou. Stařenka krájí zelí, ukrojí si palec, který hodí za kamna, tam se začne ozývat chlapeček.

Paleček Boženy Němcové

Známá sběratelka lidových pohádek, spisovatelka Božena Němcová, během svého života pobývala na různých místech (Chodsko, Litomyšl, Uhry apod.), kde si nechávala vyprávět pohádky, které pak dál zpracovávala, upravovala a znovu převyprávěla svým krásným poetickým jazykem. Pohádka o Palečkovi patří k těm známým kratším pohádkám, stejně jako O Smolíčkovi, O kůzlátkách, O kohoutkovi a slepičce, pro nejmenší děti.
„Byli jednou dva manželé a ti neměli děti.
Jedenkráte když muž na pole odejel orat, narodil se mu zatím doma synek, nic větší než paleček. Matka ho také hned Palečkem nazvala. - Byl to klučík přepodivný! Sotva se narodil, už ho bylo plné kouty, po jizbě, po kuchyni běhal, skákal, zpíval, a když bylo k poledni, volal na matku: "Mámo, mámo, dej mi oběd, ať ho otci na pole donesu!" …

Paleček ve Fimfáru Jana Wericha

Pohádka o Palečkovi se objevuje i ve Werichově pohádkové knize Fimfárum z roku 1960. Autorovi se podařilo spojit moderní pohádku s tradicí lidového vyprávění i s prvky intelektuálního humoru. Kromě Palečka se v knize objevují i další varianty známých pohádek, třeba Královna Koloběžka První (Chytrá horákyně). I při samotném čtení slyšíme hlas Jana Wericha, který své pohádky namluvil na zvukový záznam.
… „Tedy říkám kluk, ale spíš klučina. Klouček: po pravdě řečeno kloučíček. Nebyl totiž o nic větší, než normální palec. Spíš menší. Jako paleček.
A to jméno mu zůstalo.
Paleček, jak byl malý, tak byl čilý.
Myslilo mu to náramně a netrvalo dlouho, mluvil znamenitěji než řídící učitel.“…

Některé pohádky byly v roce 2002 zfilmovány pod názvem knihy – Fimfárum.

Veršovaná pohádka Františka Hrubína

Básník František Hrubín přebásnil známé české pohádky, které pak vyšly v nakladatelství Albatros třeba v knížce Dvakrát sedm pohádek (1965). Jedná se o hravé a dobře zapamatovatelné verše o Červené karkulce, Budulínkovi, Otesánkovi, Smolíčkovi i Palečkovi. Jednotlivé pohádky pak vycházely i jako leporela – Kuřátko a obilí, Perníková chaloupka a také Paleček s půvabnými ilustracemi Heleny Zmatlíkové.
„Narodil se chlapeček
malý jak tvůj paleček.
V náprstku ho vykoupali,
ve skořápce kolébali.
Spi, Palečku, spi.
Nerostl a zůstal tak,
z makovice snídá mák.
Jeden máček, druhý, třetí,
a má po snídani, děti.
Tolik málo jí.
Jak si hraje?
Nemá s kým.
Pejsek vrčí:
Já tě sním.
Kočka si ho s myškou plete.
Pozor, že ho zašlápnete!
Je to chudinka.
Máma volá babičku:
Co dám tomu človíčku,
aby rostl jako z vody,
dožil světa bez nehody?
Chudák maminka.
Bábě slova popřáli:
Ten tvůj synek zahálí.
Dej mu práci,
poroste ti,
jako rostou jiné děti.
Práce je tu dost.“ …

Pohádka Obr Paleček bratří Grimmů

Také u německých pohádkářů bratří Grimmů najdeme v jejich rozsáhlé sbírce Kinder-und Hausmärchen lidovou pohádku Der junge Riese, jejíž název se do češtiny překládá jako Obr Paleček. Také zde měl sedlák maličkého synka, kterého ale unesla obřice a kojila ho svým mlékem, až z něj vyrostl také velký silák.
Francouzský animovaný film Paleček a obr
Kreslený hororový film, na který tehdejší malí diváci vzpomínají i po čtyřiceti letech: „Nádherná výprava, prostor pro fantazii, úžasně absurdní komentář, dětská naivita hlavních postav, a v neposlední řadě dokonalá Laiova hudba...“
Děj pohádky se odehrává v lese u krásného zámku, kde žije dřevorubec se svou ženou a sedmi syny. Na zámku mají malou princeznu Rosamundu, která je sama. Každý den dostává dárek, aby nebyla smutná. Poslední hračkou je modrý motýl, který jí unese vítr a nikdo ho nemůže najít. Najde ho až dřevorubcův synek Paleček v lese. Odnese ho princezně, slíbí si, že se opět uvidí. Doma slyší, jak se rodiče domlouvají, že otec odvede děti do lesa a tam je nechá, protože doma v chalupě je velký hlad. …

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama