reklama

Očima protestujících za práva žen v Polsku: Věříme, že uspějeme

Není to poprvé, co nesmlouvavá potratová politika Polska donutila jeho obyvatele aktivně nesouhlasit. Nikdy předtím ale nebylo ve hře tolik: ústavní soud se rozhodl zamítnout i výjimku, která umožňovala interrupci provést v případě závažného poškození plodu.

Foto: Reuters

O svých zkušenostech z demonstrací proti vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského se pro Žena.cz rozhodly promluvit dvě Polky a jedna Češka, která se protestů účastní během svého studijního pobytu na univerzitě v Lodži.

"Prosím, nepoužívejte mé celé jméno ani neuvádějte firmu, pro kterou pracuji," žádá mě Justyna. Úspěšná mladá žena, která pracuje v marketingu pro jednu velkou kosmetickou značku, má strach o svou kariéru. Neví, jak by se zaměstnavatel díval na její občanský aktivismus. A v nejistých časech nechce přijít o místo. Přesto podle svých slov chodí na demonstrace, kdykoliv jí to jen trochu času dovolí. "Pochodujeme s mými kolegyněmi, kdykoliv je to jen možné, a jsme přesvědčené, že podobu potratového zákona dokážeme zvrátit. Všechny nás inspiruje vedoucí stávky za ženská práva Marta Lempartová, je charismatická a má šanci uspět s našimi požadavky," tvrdí Justyna.

Učitelce angličtiny Beatě ze Štětína je 50 let a má osmnáctiletého syna. Svou účastí na každé demonstraci označené jako Strajk Kobiet alias stávka žen vyvrací domněnky, že sem chodí jen mladí a neklidní. "Některá média a politici nám vyčítají, že používáme na transparentech vulgarismy. Ale právě ona sprostá slova přesně odráží, jak se cítíme. Jsme šíleně naštvaní," vysvětluje Beata.

Češku Kristýnu, která studuje v Lodži v rámci studentského výměnného pobytu Erasmus politické vědy, na demonstrace pozvala její profesorka. "Paradoxní je, že do této doby probíhala naše výuka v on-line režimu a nyní jsme se sešli na protestech. Škola nás v této aktivitě maximálně podporuje a umožňuje, abychom na demonstrace chodili. Je pro ně důležité, abychom získali co nejvíc vědomostí k tomu, co se právě teď v jejich zemi děje," dodává.

Starší nám mávají z oken 

Ani druhá vlna epidemie koronaviru nezabránila Polákům ukázat svou nevoli s jednáním politiků. "Vadí mi, že se ohánějí právem na rodinu, ale všichni vědí, že Kaczyńského podporuje klika katolických kněží, kteří se snaží ututlat skandály spojené se zneužíváním dětí," rozčiluje se Justyna. Podle Kristýny se politici přepočítali, když se domnívali, že se lidé budou bát protestovat kvůli obavám z nákazy. "Všichni nosíme roušky, ale ideální je, když prší. To pak máme deštníky a udržujeme rozestupy," směje se Kristýna.

Beata má sice trochu strach chodit na demonstrace kvůli tomu, že se stará o své stárnoucí rodiče, ale i tak nezůstává doma. "Starší nebo nemocní nám mávají z oken, auta troubí na souhlas a řidiči ukazují gesta míru," potvrzuje Kristýna.

Konečně tu je nejmladší generace, táhneme za jeden provaz 

Demonstrace podle Beaty, Justyny i Kristýny navštěvuje řada lidí napříč věkovým spektrem. Od mladých po důchodce, často jsou k vidění i rodiny s malými dětmi. "Když jsem se v minulosti účastnila nějakých setkání, která měla dát najevo nesouhlas s chováním našich politiků, vždy mi tu chyběla nejmladší generace. Teď tu konečně je, táhneme všichni za jeden provaz," vypráví Beata, která je také nadšená z toho, že demonstranti se k sobě chovají slušně i ohleduplně. Na chování policie si na rozdíl od varšavských protestujících nemůže stěžovat ani Kristýna. "V Lodži byli policisté velmi ochotní, pomáhali nám projít městem," popisuje.

Šiřte náš hlas dál

"Je pro nás klíčové, aby celý svět chápal, že tu nejde jen o ženská nebo lidská práva, ale o to, zda Polsko půjde dál v cestě demokracie," vysvětluje Justyna. Předseda strany PiS Kaczyńsky podle protestujících dosáhl zpřísnění potratového zákona způsobem, že obešel parlament přes ústavní soud, kterému předsedá jeho dlouholetá přítelkyně Julia Przyłębská. 

"Děkuji, že nás nenecháváte na holičkách, prosím, pomáhejte šířit náš hlas dál," prosí Justyna. Strajk Kobiet podporují i mezinárodní celebrity, jako je zpěvačka Miley Cyrusová, herečka Isabella Rosselliniová nebo topmodelka Anja Rubiková.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama