reklama

Zemřel Oscar de la Renta, oblíbený návrhář celebrit

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel jeden z nejslavnějších současných návrhářů Oscar de la Renta.

Foto: Profimedia.cz

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel jeden z nejslavnějších současných návrhářů Oscar de la Renta. Oblékal Jacqueline Kennedy i další americké první dámy, ale třeba i Oprah Winfrey, Anne Hathaway, nebo novomanželku George Clooneyho Amal Alamuddin.

Úmrtí módního velikána oznámila v pondělí večer jeho rodina. V roce 2006 byla Oscaru de la Rentovi diagnostikována rakovina, které nakonec také podlehl. A to i přesto, že loni uklidňoval módní svět s tím, že je naprosto zdravý.

Přesto o smrti mluvil celkem otevřeně: "Myslíme si, že budeme žít věčně a smrt nehodláme akceptovat. Přitom jedinou jistotou v našem životě je právě to, že jsme se narodili, a že zemřeme," prohlásil návrhář loni v červnu.

Návrhář pro první dámy

"Vždycky si ho budeme pamatovat jako muže, který pomáhal ženám vypadat a cítit se krásné," citoval někdejší americkou první dámu Lauru Bush server CNN. Slavná návrhář vytvářel šaty nejen pro ni, ale navrhl třeba i svatební róbu její dceři Jenně, ale i dceři Billa a Hilary Clintonových Chelsea.

Milovaly ho celebrity a celé půl století patřil také do víceméně uzavřeného světa haute couture, kam se dostanou opravdu jen ti nejlepší.

Oscar de la Renta se narodil v roce 1932 v Dominikánské republice jako jedno ze sedmi dětí. On byl však jediný kluk mezi šesti děvčaty. Možná i to mělo vliv na výběr jeho povolání, se kterým však jeho otec zprvu vůbec nesouhlasil.

Učil se od nejlepších

Oscar v osmnácti opustil ostrov a odešel studovat do Španělska, kde později začal spolupracovat s významným představitelem haute couture Cristobalem Balenciagou. Madrid mu však brzy byl malý, a tak odešel do hlavního města módy, do Paříže.

Velmi rychle tu dostal nabídku pracovat pro módní dům Lanvin, ale ani to nemělo být jeho poslední zastávkou, a tak se o dva roky později přestěhoval do New Yorku a začal navrhovat pro Elizabeth Arden. V roce 1965 pak založil svoji vlastní značky a začal oblékat ty nejvlivnější ženy světa.

Na exotický původ nezapomněl

Jeho modely zbožňovala Jacqueline Kennedy, Nancy Reagan. Byl to on, kdo prakticky vytvořil kalhotový styl Hilary Clinton. Výjimkou není ani současný americký prezident Barack Obama s manželkou - oba se často objevují v modelech návrháře, který však nikdy nezapomněl na svůj původ.

V jeho tvorbě byly často k vidění výrazné barvy i exotické vzory, které měly odkazovat právě na Dominikánskou republiku.

Oscar de la Renta se dvakrát oženil. Se svojí první ženou, někdejší redaktorkou francouzského Vogue, byl šestnáct let, ale i ona podlehla rakovině. Se svou druhou ženou žil v americkém Connecticutu. Z obou manželství má několik dětí, z nichž některé adoptoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 módních kreací, na které nezapomenete: Šílené i sexy

Co je stylovější? Elegantní černá versus nápadité barvy

S ofinkou nebo bez: Jak to slavným ženám sluší víc?

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama