reklama

Uzdravte si šatník podle psycholožky: Objevte svůj osobitý styl

Přejete si nejen se oblékat podle svých představ, ale také mít v šatníku přesně tolik věcí, kolik potřebujete? Aby nic nechybělo, ale zároveň aby skříň nepřetékala věcmi, které už dávno nenosíte?

Foto: iStock

Anuschka Rees je mladá psycholožka, která žije v Berlíně. Její kniha Curated Closet způsobila celosvětovou senzaci. Přistupuje totiž k oblečení a sestavení šatníku jinak než ostatní stylisté. Bere totiž v potaz hlavně vaši osobnost.

Kniha vyšla nejen v němčině, ale také v angličtině, čínštině, portugalštině a ruštině. Nemusíte si ji hned pořizovat, stačí, když se zamyslíte nad tím, jak Anuschka navrhuje vnímat proces třídění šatníku.

Nastavte si cíle

Cestu k vysněnému šatníku začněte u plánování. Co se vám líbí na oblečení, které nosíte, co naopak chcete změnit? Jsou to nečekané, impulzivní nákupy věcí, které si pak už nikdy neoblečete? V jakém typu oblečení se cítíte sebevědomě?

Sbírejte inspiraci

Na to je nejlepší sociální síť Pinterest, kde objevíte nekonečné množství fotek. Procházejte si je a ukládejte si, které vás zaujaly, nejen to oblečení, které si přejete nosit. Je to nejlepší způsob, jak se seznámit blíže s tím, jaký styl se vám líbí.

Experimentujte

Poté, co jste si dali dohromady svou inspiraci, potřebujete zjistit, jak se v různých stylech cítíte. Vlastníte podobné kousky, jako ty, které jste našli na fotkách na Pinterestu? Pak je kombinujte a analyzujte: co vám nejlépe sedí, jakým barvám dáváte přednost, v čem se cítíte nejvíc být sami sebou.

Definujte svůj osobní styl

Vraťte se zpět k obrázkům, které jste si uložili. Nyní jste bohatší o tu zkušenost, že víte, v čem se cítíte dobře. Nyní potřebujete co nejjasněji definovat svůj osobní styl tak, aby vše v šatníku vzájemně ladilo. Tedy pokud jste minimalista, musíte se zbavit kousků s bohémskou tematikou a naopak.

Detox šatníku

Vyčleňte si na něj jeden víkendový den nebo alespoň odpoledne. Vyřaďte vše, v čem se necítíte sebevědomí nebo co vás neinspiruje.

Přemýšlejte o svém stylu života

Dokonalý šatník odpovídá nejen vaší osobnosti, ale také stylu života. Zkuste si dva týdny zapisovat, co jste kam nosili, abyste dokázali určit, pro jaký typ příležitostí se vlastně oblékáte.

Kousek po kousku

Když už víte, v čem se cítíte dobře a na jaké příležitosti se oblékáte, vybudujte si svůj ideální šatník. Nejdřív si zapište každý kousek, který chcete, aby obsahoval. Až budete nakupovat, tak budete vědět, zda to, co si přejete pořídit, vašemu stylu odpovídá, nebo nikoliv.

Vzhůru na nákupy

Sepište si, co si potřebujete pořídit, a následujte v nákupech své priority. Jaké kousky budou mít největší vliv na váš šatník a proč? Právě ty si pořiďte jako první.

Sestavte outfity

Teď, když už dokonale znáte svůj šatník, se můžete věnovat skládání jednotlivých outfitů. K tomu, abyste měli na sobě oblečení přesně podle svých představ, potřebujete trochu praxe, tak se nebojte a zkoušejte.

Nakupujte chytřeji

Aby váš ideální šatník zůstal ve skvělé kondici, nekupujte nic neplánovaně. Vždy si pečlivě promyslete, co potřebujete, a snažte se udržet přehled o tom, jaké oblečení, boty a doplňky vlastníte.

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama