reklama

"Svatý patron italské módy" Giorgio Armani zdůrazňuje tělo. Dnes slaví 90 let

Důvod, proč zůstal styl Giorgia Armaniho, mistra krejčího italské módy, tak konzistentní, je nepochybně i ten, že dohlíží od samého počátku úplně na vše. Bydlí v bytě nad svým milánským butikem, a ačkoli dnes slaví devadesátiny, odchod do důchodu neplánuje.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters

Módní kreace Giorgia Armaniho jsou rafinované, prosté, elegantní a nadčasové, do luxusní pánské módy přinesl minimalistický styl. Tento italský tvůrce patří již několik desetiletí mezi elitu svého oboru. Značka Armani, kterou založil v roce 1975, postupně expandovala do oblasti hudby, sportu a luxusních hotelů, vyrábí i kosmetiku a parfémy. A Giorgio Armani, jeden z nejznámějších světových návrhářů všech dob, oslaví 11. července úctyhodné devadesátiny.

Jeden z nejbohatších Italů (jeho majetek odhaduje časopis Forbes aktuálně na necelých dvanáct miliard dolarů) rád tráví volný čas se svými psy a věnuje se také charitě a ekologii. V červenci 2008 převzal nejvyšší francouzské státní vyznamenání a stal se rytířem Řádu čestné legie. A v červenci 2021 získal také druhé nejvyšší italské vyznamenání - rytíř velkokříže Řádu zásluh o Italskou republiku.

"Nejsem nikdy spokojený. Jsem posedlý hledáním dokonalosti a nikdy se nevzdám, dokud nedosáhnu výsledku, o který jsem usiloval," prohlašuje Armani, který také vlastní italský basketbalový klub Olimpia Milano a navrhl uniformy pro italské olympijské a paralympijské týmy.

Po celém světě zaměstnává podle informací deníku The Guardian asi osm tisíc lidí. O odchodu z čela Armani Group navzdory vysokému věku zatím neuvažuje, ale ve vedení společnosti si buduje kruh lidí, kterým ohledně budoucího převzetí kontroly nad značkou důvěřuje. Ve svých dokumentech pak svým dědicům (mezi které patří jeho sestra spolu s třemi dalšími rodinnými příslušníky pracujícími ve společnosti) radí, nejen jak přistupovat k akciím firmy, ale také jak zacházet se zavedeným módním stylem značky. Zavazuje je, aby "hledali esenciální, moderní, elegantní a neokázalý styl s citem pro detail, který by byl však také vhodný k nošení".

Na zajímavosti z jeho nevšedního života, principy jeho tvorby i dechberoucí záběry z jeho poslední přehlídky se podívejte do naší galerie.

reklama
reklama
reklama