reklama

Špatně spíte? To proto, že jste líná! Nevěříte?

Pravidelně cvičíte? Pak se vám jistě lépe spí a ráno se cítíte více odpočatí. Pokud patříte k línějším jedincům, rozhodně se nad sebou zamyslete.

Foto: Profimedia.cz

Pravidelně cvičíte? Pak se vám jistě lépe spí a ráno se cítíte více odpočatí. Pokud patříte k línějším jedincům, rozhodně se nad sebou zamyslete.

Nedostatkem pohybu se totiž připravujete o kvalitnější odpočinek. Možná si ani neuvědomujete, jak velký vliv má aerobní cvičení na mozek a spánek.

Mozek až na prvním místě

Největší prospěch z aerobní zdatnosti má mozek. S každým tepem srdce je krev vháněna přímo do mozku. Při každém stahu tak do srdce přijde 20 - 40% krve. Příroda proto považuje mozek za zdaleka nejdůležitější část těla.

Nejlepší záchranář

Tato skutečnost se nejpřesvědčivěji projevuje v kritických situacích. Když člověk přijde při úrazu o ruku či nohu, mnoho lidí se domnívá, že většina krve při každém srdečním stahu proudí ze zbytku končetiny ven. Ve skutečnosti je to tak, že když dojde k jejímu oddělení, pustí se mozek a celý organismus do záchranné akce.

U všech cév zraněné končetiny dojde okamžitě k jejich stažení, aby se ztráta krve minimalizovala. Současně srdce vhání do mozku více krve než obvykle. Protože v situacích, kdy jde o život, je mozek jediným orgánem, který vás možná dokáže zachránit. Příroda mu tímto způsobem zajišťuje tu největší možnou dodávku energie.

Krátce a kvalitněji

Aerobní cvičení také zvyšuje kvalitu spánku a často zkracuje délku, kterou k odpočinku potřebujete. Lidé, kteří necvičí mají potřebu spát déle a když se probudí, ačkoliv mají za sebou delší spánek, se cítí relativně unavení a apatičtí. Trénovaným jedincům naopak stačí k odpočinku kratší spánek a přitom jsou i bdělejší. Jestliže jste tedy aerobně zdatní, poskytujete mozku hlubší a smysluplnější odpočinek.

zdroj: Více tipů najdete na www.fithall.cz


 

--------------------------------------------------------------------------------

Zvolte si vhodný sport pro vaše zdraví i pro váš klidný spánek.

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama