Rihanna přepsala dějiny. Na obálce Vogue má šátek, který dříve nosily otrokyně
Barbadoská zpěvačka a herečka se stala první ženou, která se objevila na obálce britské mutace módního časopisu Vogue s duragem. Šátek, který v 19. století nosili otroci a později ho zakazovaly některé školy v USA, jí navrhl Stephen Jones, jenž dříve pracoval pro Diora.
Durag je šátek s bohatou symbolikou, běžně se používá k podpoře růstu copánků či dredů, ale v černošské komunitě má důležitou historii. Nosily ho otrokyně a chudé ženy v 19. století, nový význam nabyl během hospodářské krize v 30. letech, kdy ho využívali kadeřníci k tvarování účesů.
Durag přijali za svůj symbol i členové hnutí Black Power, které se zasazovalo o rozvoj afroamerických institucí ve Spojených státech v 60. letech. Později byl oblíbený zejména mezi rapery a sportovci, v roce 2001 ho dokonce asociace amerického fotbalu NFL zakázala hráčům nosit pod helmou. Řada středních škol ve Spojených státech rovněž zakazovala žákům chodit s duragem na vyučování.
O to větší pozdvižení proto vyvolala Rihanna, jež s ním pózuje na květnové obálce britského magazínu Vogue s podtitulem "rebelka, která přepsala pravidla", všímá si deník The Guardian.
"Přišla s tím nápadem sama, chtěla Rihannu pro nové desetiletí," vysvětlil editor časopisu Edward Enninful. Po dlouhých debatách o podobě titulní strany prestižního magazínu mu nakonec zpěvačka poslala ve dvě hodiny ráno zprávu na telefon, že by ráda pózovala pro Vogue právě s duragem.
Rihanna si nechala šátek navrhnout od proslulého britského modisty Stephena Jonese, který v minulosti pracoval například pro Diora nebo Vivienne Westwoodovou.
Zpěvačka se poprvé s netradiční pokrývkou hlavy předvedla v roce 2014 na módních cenách CFDA Awards, návrhář Adam Selmant jí tehdy ve spolupráci s firmou Swarovski připravil šaty s křišťálovým duragem.
Nejsvéráznější úpravu tohoto šátku ukázal letos v lednu kalifornský raper Guapdad 4000, který si vzal na předávání hudebních ceny Grammy tři metry dlouhý durag.