reklama

Jak po zimě vyčistit bundy a kabáty

Jak po sezoně co nejšetrněji vyprat bundu či kabát, aby si oblečení uchovalo původní vzhled a přitom látka neztratila své vlastnosti?

Foto: Thinkstock

Kvalitní kabát či bunda jsou nezbytnou výbavou každého šatníku na sever od rovníku. Jak je po sezoně co nejšetrněji vyčistit, aby si stále uchovaly původní vzhled a přitom neztratily hřejivé vlastnosti?

První krok, který byste měli před praním zimního kabátu nebo bundy udělat, je důkladně prostudovat údaje na štítku umístěném nejčastěji na vnitřní straně. Ten napoví, na jakou teplotu či program oděv prát. Při čistění rozhodně zapomeňte na použití klasického pracího prášku. 

Na většinu materiálů je totiž nezbytné používat pouze vybrané prostředky, které například udržují funkčnost látky, nezanášejí membránu či neničí její prodyšnost. Tyto speciální prostředky také do určité míry umí obnovit voděodolnost. Největší škodu ale většinou napáchá první vyprání, při kterém lidé často nezmění obvyklou teplotu a prací program.

Hlavně bez aviváže

Přestože byly dříve čistírny považovány za nejšetrnější volbu pro čištění oděvů, dnes již tomu tak být nemusí. Moderní pračky totiž mají speciální programy, které si se zimním oblečením poradí. Perte při šetrném programu (někdy také značeném jako program na delikátní prádlo) a maximální teplotě 40 °C za použití speciálních přípravků. Při praní však nikdy nepoužívejte avivážní prostředky. 

Ty narušují strukturu a pevnost vláken. Některé bundy, jako například péřové, je vhodné vyprat i ručně. Bundu vložte do vany s vodou a čisticím přípravkem na peří, nechte ji odmočit a poté jemně perte a máchejte. Pokud se potýkáte s nějakou výraznou skvrnou, je vhodné ji předčistit před praním za pomocí pracího prostředku a lehkých krouživých pohybů zubního kartáčku.

Nepromokavý materiál? Není problém

Nepromokavost je jedna z nejdůležitějších vlastností zimních bund, o kterou by při praní rozhodně neměly přijít. Jeden z mýtů týkajících se čištění nepromokavého oblečení tvrdí, že praní voděodolnou membránu poškozuje. Opak však může být pravdou. Špína a různé nečistoty totiž snižují funkční vlastnosti některých membrán, protože ucpávají jejich póry.  

Sušte v pokojové teplotě 

Zimní bundy bývají zpravidla nepromokavé, a proto běžný program ždímání a odstřeďování v pračce postrádá význam. Co však je možné po praní udělat, je alespoň z pračky odsát vodu. Poté je vhodné bundu pověsit na věšák a nechat odkapat a usušit. Doporučuje se sušit při pokojové teplotě, což může sice trvat i několik dnů, je však to nejlepší řešení. 

Péřová bunda vyžaduje ještě šetrnější údržbu. Po vytažení z pračky nebo vany z ní jemně vymačkávejte přebytečnou vodu. Potom ji položte na ručník, překryjte druhým ručníkem a jemně tlačte, abyste zbylou vodu dostali pryč. Tento typ bundy pak sušte ve vodorovné poloze po dobu tří dnů, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur. 

Během toho ji nejméně pětkrát denně natřásejte, aby v bundě nevznikly chuchvalce peří, které by začaly plesnivět. Pokud vlastníte sušičku, péřová bunda se suší na nízký stupeň zhruba 15 minut. Při sušení se navíc doporučuje vložit do sušičky několik tenisových míčků, které odstraní případné vznikající shluky peří.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejstylovějších outfitů Anny Geislerové

Jarní manikúra: Zvolte správný tvar nehtu i barvu laku

Vyměňte kabelku za batoh: Moderní i zdravé

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama