reklama

Chystáte se do divadla? A víte, jak se obléct?

Oblek, frak nebo džíny? Není divadlo jako divadlo, proto neexistuje žádné univerzální oblečení, které můžete brát na každé představení. Co je do jednoho divadla málo společenské, může v druhém působit až příiš okázale. Pomůžeme vám se v tom jednou pro vždy vyznat.

Foto: suiticon.com

Oblek, frak nebo džíny? Není divadlo jako divadlo, proto neexistuje žádné univerzální oblečení, které můžete brát na každé představení. Co je do jednoho divadla málo společenské, může v druhém působit až příiš okázale. Pomůžeme vám se v tom jednou pro vždy vyznat.

Kdysi byla společenská pravidla neúprosná. Večer se nosilo pouze večerní oblečení: dámy večerní šaty a pánové frak, či smoking pro méně formální události. Nezbytným doplňkem byly rukavice. Dnes už etiketa tak přísná není, ale to neznamená, že smíte do divadla v kapsáčích. 

Samozřejmě platí, že jinak se oblečete do Národního divadla, jinak do menšího divadla na činohru a jinak na představení v nějakém alternativním sklepním klubu.

Státní opera

Bývaly doby, kdy bylo nepřijatelné přijít do Opery v něčem jiném než ve fraku. Dnes už to naštěstí tak přísné není, naopak ve fraku byste v hledišti vypadali přinejmenším podezřele. Na druhou stranu pořád lépe než odvážlivci, kteří jsou schopni do Opery vyrazit v polo tričku, džínách a teniskách (to není vtip, to se bohužel skutečně děje).

Co tedy na sebe, abyste vypadali adekvátně k tak trochu vznešenému prostředí? Dobře budete vypadat v černém obleku a kravatě, ale vzhledem ke slavnostní příležitosti bude nejlepší smoking.

Smoking je večerní oblek, který se skládá ze saka z vlny nebo česané příze s hedvábnými klopami a kalhot ze stejné látky s lampasy. K tomu košile s frakovým (stojáček s ohnutými rohy) límcem nebo obyčejným přeloženým límcem a černý hedvábný motýlek. Dříve se ke smokingu nosila černá vesta, dnes se nahrazuje smokingovým pásem. K tomu černé lakové polobotky nebo černé střevíce, které působí velmi slavnostně.

Velká divadla a koncertní síně

Do velkých divadel a koncertních síní se nejlépe hodí tmavý oblek. Ideálně by měl být černý (u něhož je nejmenší pravděpodobnost, že něco pokazíte), k tomu bílá košile, kravata jednobarevná nebo s decentním vzorem a tmavý, delší kabát, který odkládáme v šatně.

Jak nosit oblek a nevypadat jako buran? Zjistíte ZDE

Kabát by měl být dostatečně dlouhý na to, aby z něj nevykukovalo sako od obleku pod ním. K tomu černé, vyleštěné šněrovací polobotky a černé ponožky. Obecně platí, že večer se do společnosti nosí tmavé oblečení bez nápadných vzorů nebo křiklavých barev. Do takového divadla nepatří ani svetr.

Pokud tvrdíte, že vás kravata škrtí, tak máte příliš malou košili. Stejně je to s oblekem - pokud vám správně padne, tak nemůže být nepohodlný.

Menší činoherní divadla

Do menších činoherních divadel můžete jít v méně formálním oblečení. Třeba v kalhotách, košili bez kravaty a blazeru. Můžete si vzít i džíny. Ale pozor, jsou džíny a džíny. Měly by být tmavé, rovně střižené, bez obrovských nápisů či nášivek a dobře padnout. Široké, vyšisované džíny do společnosti nepatří.

Havajské košile patří na dovolenou a ne do divadla, stejně tak kraťasy. K tomu méně formální polobotky nebo mokasíny. Sportovní boty nechejte doma a zapamatujte si, že zaprané, bílé froté ponožky patří můžete nosit maximálně na sport.

Malé scény

Co si oblečete do alternativních, malých, undergroundových scén v podstatě záleží na prostředí, kam se chystáte. Vždy se informujte v předstihu, jaký dress code se vyžaduje nebo je adekvátní. Být ustrojen příliš formálně (takzvaně "overdressed") je totiž stejný prohřešek, jako neobléknout se dostatečně vážně. Oblečení odpovídající příležitosti, to je, oč tu běží.

Zdroj: czechfashionisto.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nej sexy muži světa: Stárnou do krásy, podívejte se!

Podzimní kabáty: Krásné, moderní, praktické. Vybírejte!

10 největších módních chyb mužů. Děláte je taky?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama