reklama
 

5 způsobů, jak se oblékat trendy a přitom šetrně k životnímu prostředí

Co je teď v oblasti oblékání mimořádně in? Uvědomělé nákupy! Být ohleduplný a zároveň stylový. To je, oč tu běží.

Foto: Reformation

Je krásné kupovat si nové oblečení podle posledních trendů, ale jak se říká, všeho s mírou. Můžete být vkusně a moderně oblečeni a přitom šetřit životní prostředí. 

Věděli jste, že textilní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů naší planety? Co tedy udělat, abychom necítili vinu za to, že si přejeme vypadat stylově, stále jinak, ale zároveň se chovali rozumně a šetrně?

1. Noste staré nebo umělé kožešiny

Ačkoliv umělá kožešina je také na výrobu velmi náročná vůči životnímu prostředí, může vydržet opravdu dlouho. Z vlastní zkušenosti, kabát, který jsem si před deseti lety pořídila z umělé kožešiny v řetězci F&F, nosím s velkou parádou už celou dekádu. Jednou mě dokonce kvůli němu chtěli vyvést z veganské kavárny, protože se domnívali, že se jedná o pravého norka. Pravých kožešin se vzdávají i takové módní giganty jako Chanel, Giorgio Armani, Versace, a dokonce Fendi. A to je značka, jejíž móda byla na kožešinách postavená. Líbí se vám liška nebo již zmíněný norek? Pak si ho pořiďte z druhé, případně třetí ruky. Ti největší módemani nosí kožešiny po prarodičích, jiní je hledají v bazarech.

2. Vybírejte si retro oblečení

Nosí se styl 90., 80., 70. i 60. let. Můžete je najít právě ve skříních svých předků. Někdy kalhoty potřebují zkrátit, sako zbavit vycpávek nebo kabát projmout. To ale zvládne krejčí či krejčová. Díky takovým pokladům nemusíte výrazně utrácet ani pořizovat nic z řetězce.

3. Hledejte etické značky oblečení

Tedy takové, kteří mají certifikáty, co zaručují důstojné podmínky k práci, použití netoxických látek a původ tkanin. V Čechách mezi nejznámější patří Nila a Etik Butik, ze zahraničních je to třeba Mud Jeans, Everlane nebo Reformation.

4. Opravujte a přešívejte

Dřív než se rozhodnete utrácet, podívejte se znovu do svého šatníku a botníku. Nedal by se těm večerním botám vyměnit podpatek? A co šaty, které mají nemoderní střih, třeba by vypadaly skvěle jako top bez rukávů. Variant je řada a nemusíte být manuálně zruční, abyste své oblečení upravovali sami. Využijte služby krejčovství.

5. Nakupujte méně, zato kvalitně

Dobře vyrobené oblečení vydrží dlouhá léta, nošení i praní. Hledejte značky, které mají pozitivní recenze od mnoha uživatelů. V takovém případě budete vědět, že investujete správně.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama