reklama

Čekali na sebe roky, láska jim dodnes vydržela. Camilla se stala královnou manželkou

Britská vévodkyně Camilla, manželka nového britského krále Charlese, jehož matka, královna Alžběta II. ve čtvrtek zemřela ve věku 96 let, bývala kdysi démonizována jako osoba, která rozbila Charlesovo první manželství s oblíbenou princeznou Dianou.

Král Charles III. se svojí maželkou Prohlédnout grafiku
Král Charles III. se svojí maželkou | Foto: Reuters

Charles se poznal s Camillou Parker-Bowlesovou (dříve Camillou Shandovou) již v roce 1970, a to díky společným kontaktům a společenským akcím, na které chodili.

Jejich občasné scházení se vyvinulo ve vážnou známost, po Charlesově misi u námořnictva v roce 1973 se však nakonec rozešli a Camilla se ve stejný rok provdala za poručíka Andrewa Parkera Bowlese. 

Ať už bylo důvodem pro jejich rozchod cokoliv, častokrát se spekuluje o tom, že Camilla nebyla označena za vhodnou manželku budoucího krále. Nadále však zůstávala důvěrnou Charlesovou přítelkyní. 

Bližší vztah však údajně navázali již v roce 1979 a ten pak léta pokračoval. I přesto se v roce 1981 princ Charles oženil s Dianou Spencerovou. Netrvalo dlouho a aféra mezi Camillou a princem Charlesem vyšla najevo. V roce 1994 následník britského trůnu nevěru přiznal a v roce 1996 se nakonec s Dianou rozešel. Camilla Parker-Bowlesová se se svým prvním manželem rozvedla v roce 1995.

Nejprve občanský obřad, teprve poté církevní

Koncem 90. let se dlouhé roky "tajný pár" začal objevovat společně na veřejnosti při různých příležitostech. V roce 2000 již Camilla prince Charlese doprovázela na řadě oficiálních akcí ve Skotsku a netrvalo dlouho a královna Alžběta II. ji přizvala na rodinné sešlosti. 

Teprve v roce 2003 se Camilla přestěhovala do Charlesova sídla Clarence House a o dva roky později bylo oznámeno jejich zasnoubení. Protože byli oba rozvedení, což pro církev znamenalo překážku, konal se nejprve občanský obřad a o dva měsíce později se pak vzali v kapli svatého Jiří ve Windsoru. Princi Charlesovi bylo v té době 56 let, Camille, vévodkyni z Cornwallu, o rok víc. 

Princ Charles daroval Camille k zásnubám diamantový prsten, který byl údajně dán královně matce poté, co porodila Alžbětu II., budoucí britskou královnu a matku prince Charlese. Sňatek rozvedené Camilly s rozvedeným Charlesem byl umožněn díky královnině souhlasu, souhlasu vlády a anglikánské církve. 

Po smrti manžela Alžběty II, prince Philipa, vévody z Edinburghu, v loňském roce se stala také vévodkyní z Edinburghu. A ještě před její svatbou s Charlesem jeho kancelář oznámila, že Camilla v případě Charlesovy korunovace získá titul královna manželka (Queen Consort), což je označení pro manželku panujícího panovníka.

reklama
reklama
reklama