reklama

Není třeba botoxu: Jak bránit vráskám přirozeně

Co všechno si představit pod pojmem "anti-age péče o pleť"? Kdy s ní začít a jaké chyby v ní děláme? Na to všechno jsem se ptala velmi zkušené kosmetičky Jaroslavy Beckové.

Foto: iStock

Zastavit čas nedokáže nikdo a je to jedna z mála spravedlivých veličin v našich životech. Ženy ovšem stárnout nechtějí, proto podstupují různé neinvazivní, miniinvazivní nebo invazivní zákroky. Přitom stačí včas o sebe začít pečovat.

Co všechno v sobě zahrnuje anti-age péče o pleť?

Existuje řada metod, přístrojů i pomůcek pro zpomalování stárnutí pleti. K těm základním, po nichž můžeme sáhnout i doma, jsou speciální krémy, mléka, séra či oleje. Důležité je, aby byly bohaté na živiny, dodávaly pleti potřebnou hydrataci a podporovaly její obnovu a regeneraci.

Velkou roli hraje také celková harmonie, přístup k sobě samotné. Pokud se o sebe pečlivě staráme, cítíme se dobře, potom je to vidět i na naší pleti. Je důležité si uvědomit, že stárnutí se nevyhneme, je to přirozený proces a my ho můžeme díky kvalitní péči oddálit nebo zpomalit, ale nikoli zastavit.

Kdy s ní opravdu začít?

Prevence prvních vrásek a stárnutí pleti je ideální zahájit kolem 25. roku věku, ovšem vždy záleží na individuálním stavu pokožky každé ženy. V tomto případě doporučuji vždy konzultovat s odbornicí, kosmetičkou, která vyhodnotí aktuální stav a podle něj přizpůsobí jak profesionální, tak i domácí péči. Obecně bych doporučila pravidelnou péči kosmetičky nejpozději od pětadvaceti let, nejde jen o čištění pleti nebo řešení nějakého problému, ale o péči a podporu, výživu pleti. Produktů slibující anti age účinky je na trhu řada a ne všechny splňují to, co slibují. Navíc - jinou péči potřebuje pokožka mezi třicátým a čtyřicátým rokem, odlišnou pak pleť zralejší, například kolem padesáti let a výše.

S rostoucím věkem je vhodné volit takové přípravky, které obsahují vyšší koncentrace výživných a podpůrných látek. Sama se přikláním spíše k produktům založeným na přírodních složkách bez syntetických složek, které pleť mohou zbytečně dráždit. Pro mladší pleť bych doporučila lipovou řadu Tilia, pro starší, řekněme zhruba od čtyřiceti let, pak růžovou anti-age řadu. Ovšem důležité je střídat péči nejen podle aktuálního stavu, ale také podle sezony, v létě se hodí lehčí struktury, v zimě naopak hutnější.

Ovšem pozor, stav pleti ovlivňuje řada faktorů, včetně jídelníčku, pitného režimu, a na tom pracujeme v podstatě již od dětství. Kůže je takové zrcadlo, na němž se ukazuje celkový stav našeho těla i duše, pohody či naopak stresu. Samozřejmě, velkou roli hraje i genetická výbava, ale zároveň i náš celkový přístup k sobě, od kvalitní stravy, pitného režimu, dostatku odpočinku i pohybu.

Nedělají ženy často spíše tu chybu, že začínají s anti-age péčí příliš brzy?

Vůbec ne, je dobré dodávat pleti dostatek vitamínů, minerálů, hydratace, kdykoli, ovšem pravidelně. Spíš si myslím, že zásadní chyba je v tom, že ženy často podceňují každodenní péči, odbývají čistění a výživu pleti. Je to jako se zahradou - není dobré ji občas pořádně zalít, ale chodit ji zalévat v menších dávkách pravidelně. Druhou chybou, s níž se často setkávám, je zbytečné odmašťování a dráždění pleti - to také nepřispívá k dobrému stavu pleti.

Je třeba anti-age péči na sobě řešit celostněji než jen jedním nebo dvěma krémy? Pokud ano, jak?

Jak už jsem uváděla, je to o celkovém přístupu sama k sobě. Velkou roli hraje nejen samotná péče o pleť, ale také pitný režim, kvalitní pestrá strava, dostatek pohybu i odpočinku. Stárnutí buněk, a tedy i pleti je přirozené, a proto je nutné s ním tak nějak počítat. Kvalitní kosmetickou péčí umíme projevy stárnutí oddálit, ale nikoli zastavit.

Co všechno vlastně ovlivňuje stárnutí pleti?

Stav pleti ovlivňuje řada faktorů - nešetrné slunění bez potřebné ochrany s UV filtry, nedostatečná ochrana před nepříznivým počasím (vítr, mráz), nesprávná volba pěsticí i dekorativní kosmetiky, nedostatečná péče o pleť, špatné čištění pleti, přesušování pleti, ale také nedostatek spánku, špatný pitný režim i nezdravé stravovací návyky, to vše se negativně projeví i na stavu pleti a dlouhodobě pak může stárnutí pleti urychlit. Roli může hrát i genetika a aktuální zdravotní stav.

Existuje něco jako předčasné stárnutí pleti? Kdy se tak děje?

Ano, ale je to spíše dáno geneticky a také životním stylem, jak už jsem uváděla výše. Pleť ukáže, jak se o sebe dlouhodobě staráme, jak žijeme. Například nadměrné slunění, to je jasné, že si vybere svou daň v podobě vysušené pleti se sklonem k tvorbě vrásek. Roli mohou hrát také různé nemoci, ale tam už bych odkázala na odborníky - lékaře -, některé choroby se projevují na pokožce různě a mohou působit dojmem předčasného stárnutí.

reklama
Doporučené recepty
    reklama