reklama

Všechno, co potřebujete vědět o vráskách: Proč vznikají a jak se jim bránit

Stárnutí kůže a vznik vrásek je složitý a obávaný proces. Jedná se totiž o projevy vnitřních změn v hlubokých vrstvách kůže s nežádoucím estetickým efektem. Jak vrásky vznikají, s čím jejich vznik souvisí a jak proces stárnutí zpomalit?

Foto: iStock

Změny, které probíhají v nejsvrchnější části kůže, se projevují jako povrchové vrásky. Ty hluboké vznikají ve škáře alias dermis. Spouštěcím mechanismem je přerušení výživy buněk. Stárnutí ovlivňuje všechny vrstvy kůže a začíná hned u svrchní ochranné vrstvy pokožky.

Změny ve škáře vedou ke zpomalení tvorby kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Tedy složek, které mají vliv na to, že naše pleť je pružná a pevná. Nedostatečná hydratace také ovlivňuje kvalitu kolagenových vláken. Kvůli tomu nám celkově povadnou kontury tváře a tvoří se vrásky hluboké.

Mimické vrásky

Vrásky dělíme podle příčin jejich vzniku, proto mohou být mimické a statické. Mimické vrásky jsou důsledkem aktivity obličejových svalů, které pomáhají vyjadřovat emoce. Celá šíře našich pocitů je totiž vyjádřena v obličeji, takže svaly v této partii jsou aktivní zhruba 15000krát za den.

Dokud je ještě pokožka mladá, obsahuje hodně elastinu a následně se vyrovnává, ale čím je starší, tím častěji zůstane "zmačkaná". Mimické vrásky jsou těmi prvními, které se na obličeji objeví. Nejčastěji se tak stane v horní třetině obličeje. Na čele, mezi obočím a okolo očí. Korigují se poměrně snadno: botoxem. Naopak vrásky, které jsou statické, se lépe opravují výplněmi.

Kolagen, věk a hormony

Pevnost pokožky souvisí s kvalitou a kvantitou kolagenu. Od 25 let jeho produkce každoročně klesá přibližně o jedno procento. Narušení kolagenových vláken probíhá tam, kde kůži nejvíc namáháme například mračením (koutky očí, čelo).

Také ženské hormony a produkce elastinu spolu zásadně souvisí, takže během menopauzy pleť začne stárnout výrazněji. Stává se sušší a méně pružnou, proto okolo 50. roku hledají ženy přípravky, které jsou hutnější a výživnější.

Slunce

Ultrafialové záření narušuje funkci buněk v pokožce, především pak tvorbu kolagenu. Pokud chcete vypadat dlouho mladistvě, vyhněte se pobytu na přímém slunci, používejte celoročně opalovací krém na obličej s ochranným faktorem 50 a na solárium rovnou zapomeňte.

Znečištěné ovzduší

Pobyt ve městě, špatná kvalita vody, nevyvážená strava a nedostatek spánku také urychlují stárnutí pleti. Předejít takovému negativnímu jevu můžete díky antioxidantům, které budete užívat jak ve stravě, tak v přípravcích na obličej.

reklama
Doporučené recepty
    reklama