reklama

Jak vybírat sluneční brýle: Co při jejich nákupu nepodcenit?

Nekvalitní sluneční brýle mohou ublížit víc, než kdyby člověk vyrazil ven bez nich. Co při nákupu nepodcenit?

Foto: iStock

Investujete do kvalitních slunečních brýlí, nebo sáhnete po prvních, které vám přijdou pod ruku? Nákup slunečních brýlí se nevyplácí podcenit. Ty nekvalitní vašemu zraku totiž mohou dokonce ublížit. 

Nejdůležitější je u slunečních brýlí jejich UV filtr. "UV filtr nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak tmavá skla bez dostatečného filtru mohou očím ublížit. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku," upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jedny sluneční brýle nestačí

Člověk by prý měl mít slunečních brýlí několikero. Jedny do města a jiné na sportování nebo za volant. "Brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel. Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů," vyjmenoval Pavel Stodůlka.

"V případě nějakého sportovního nebo dopravního úrazu, pokud brýle nejsou kvalitní, mohou oko nebo obličej velmi výrazně zranit tím, že se roztříští," upozornil primář Stodůlka.

Samozabarvovací čočky

Samozabarvovací neboli polarizační čočky umožňují používat ty samé brýle za různých světelných podmínek. Když je intenzita osvětlení nízká, jsou čiré, a čím více je světla, tím jsou tmavší. Reagují na UV záření, proto nejsou příliš účinné například při řízení automobilu. Polarizační úpravu má například většina pánských modelů značky Relax, která nabízí i velikosti XL pro širší obličeje.

Chraňte zrak dětí

Až 97 procent Čechů nevyrazí na slunce bez slunečních brýlí. Na ochranu zraku dětí se ale často zapomíná. Chránit zrak nejmenších před slunečními paprsky přitom odborníci doporučují už od útlého věku. Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjejí, by měly mít zajištěnou ochranu očí proti UV záření. Dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech existují, nenabízí je ale každá optika.

Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr. Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř - stejně tak tomu je u dětských i dospělých slunečních brýlí. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři - ať už pro dospělé, či dětské sluneční brýle.

Jaké jsou trendy?

Sluneční brýle jsou dnes v neposlední řadě důležitým módním doplňkem. Jaké jsou trendy pro letošní sezonu? Hitem letošního léta jsou brýle s kočičími tvary a barevné obroučky. Z módy nikdy nevyjdou ani nestárnoucí pilotky, které najdete například v unisexové kolekci značky Relax. U tohoto typu je současným trendem plochá horní hrana, od toho jejich název "flats", kdy brýle jsou plošší a dělají obličej výraznější.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama