reklama

V létě je pedikúra nutností. Jak ji zvládnout doma?

Krásně upravená chodidla by měla být (nejen pro ženy) samozřejmostí po celý rok. Když ji však náhodou nestihnete v zimě, nikdo se to nedozví. Jenže v létě se kvůli oprýskanému laku, dlouhým nehtům nebo ztvrdlým patám znemožníte hned, jakmile vyjdete na ulici.

Foto: Urbanlux.cz

Krásně upravená chodidla by měla být (nejen pro ženy) samozřejmostí po celý rok. Když ji však náhodou nestihnete v zimě, nikdo se to nedozví. Jenže v létě se kvůli oprýskanému laku, dlouhým nehtům nebo ztvrdlým patám znemožníte hned, jakmile vyjdete na ulici.

Zatímco v zimě stačí provádět důkladnou péči o nohy jednou za pět týdnů, v létě by to mělo být alespoň jednou za měsíc. Nejpohodlnější je samozřejmě zajít si na pedikúru k odborníkům do salonu. Může to ale být časově, a hlavně finančně náročné. S trochou snahy ale hravě vykouzlíte krásná chodidla i bez pomoci doma.

Jak na to?

Ze všeho nejdřív dopřejte svým nohám horkou koupel, která kůži na nohou pěkně připraví na ošetření. Do vody klidně můžete přidat pár kapek oleje, aby se kůže začala zvláčňovat od samého začátku. Neuškodí ani pár kapek citronu, i ten totiž změkčuje kůži. Po deseti až patnácti minutách nohy důkladně osušte. 

Dokud jsou nohy pěkně měkké, nejprve odstraňte odumřelou kůži na patách, chodidlech i spodní straně prstů. Použít můžete klasickou pemzu, skvělý je ale i speciální skleněný pilník (pokud ho namočíte, není s ním ani potřeba předchozí koupele). Seženete ho zhruba za dvě stovky.

Obruste kůži

Výborným, i když o něco dražším pomocníkem je také elektrický strojek od Scholl, který koupíte v každé větší drogerii zhruba za tisícovku. Tahle bruska na baterie odstraní starou kůži nejen účinně, ale i velmi rychle. Pokud se rozhodnete pro něj, vynechte však zmíněnou koupel - lépe funguje na suchou kůži. Naopak vynechejte kovové brusky, žiletky a další nebezpečné přístroje.

Po odstranění staré kůže je dobré nohy opět opláchnout a pokud chcete ještě hedvábnější kůži, klidně použijte ještě klasický tělový peeling. 

Upravte nehty

Nyní je čas na nehty. Nejprve je odlakovačem zbavte starého laku a poté zkraťte. Zastřihávejte je výhradně kvalitními a ostrými nůžkami, případně kleštičkami určenými na pedikúru, a vždycky jen do rovna, aby nezarůstaly. Klidně je nechávejte maličko delší, doporučuje se zhruba půl milimetru nad konec prstu.

Pilník na nehty (mnohem lepší než kovový nebo skleněný je papírový) rozhodně není určený jen na ruce, proto nehty po ostříhání také zapilujte, aby se nezatrhávaly, netřepily, a případně vám neničily ponožky či punčochy. Ideální tvar nehtu má být rovný se zaoblenými rohy.

Dodejte výživu

Ještě před lakováním je čas na další výživu. Suché a upravené nohy promasírujte výživným krémem nebo olejem. Přípravky nemusí být nutně určené přímo na nohy, stejně dobře vám poslouží i krém na ruce nebo hutnější tělové mléko.

Čtěte také: Vytvarujte si nohy: Jak posilovat od zadečku dolů?

Protože jste však právě zamastila i nehty, je třeba je nyní znovu odlakovat a odmastit, aby na nich lak lépe a déle držel. A to i v případě, že hodláte nanášet jen výživný lak a žádné barvičky.

Precizně nalakujte

Řada žen se důkladně stará o své ruce, ale nohy potom odflákne. Zaslouží si přitom úplně stejnou péči. Proto ještě před barevným lakem naneste takzvaný podlak, který nehty ošetří, ale hlavně je ochrání před zažloutnutím. Nemusíte čekat, až zaschne a rovnou lakujte barevně, stejně jako na rukou ve dvou vrstvách, zafixovat můžete nadlakem či kapkami pro rychlejší schnutí a větší lesk (seženete například v Sephoře či u Avonu) a teprve poté nechte důkladně uschnout.

Jedině s tímto přístupem vám lak na nohách vydrží bez chybičky opravdu celý měsíc. Zvlášť v létě, kdy se často koupeme a chodíme po pláži bez bot, se může stát, že se lak po dvou týdnech přestane lesknout. Abyste se nemusela zdržovat opakováním celého postupu, prostě vezměte jako první pomoc bezbarvý lak a nehty přelakujte. Budou znovu vypadat jako čerstvě natřené.

Speciální péče

Tenhle trik už možná dávno znáte, ale opakování je matka moudrosti. Abyste měla nohy permanentně hladké jako miminko, každý den před spaním do nich vetřete výživný krém. Aby se lépe vstřebal a působil intenzivněji, zkuste si z něj jednou týdně udělat speciální kúru: Naneste ho v tlusté vrstvě, příliš neroztírejte, na nohy natáhněte ponožky a jděte spát.

Pokud se vám v ponožkách spí špatně, nic nebrání tomu, abyste si na nakrémované nohy natáhla ponožky ráno a vyrazila tak do práce. Krém se za chviličku vstřebá a večer uvidíte ten zázrak.

A jakmile si v létě zvyknete na pravidelnou pedikúru, v zimě už nepolevujte. Nejde totiž jen o estetickou záležitost, ale zamezíte tak zarůstání nehtů i vzniku kuřích ok.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 zajímavých faktů o vašich prsou: Poučí i pobaví

Levná domácí kosmetika z kávy: Vyzkoušejte její sílu

Pozor! Zfušované plastiky: Častější než byste řekli

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama