reklama

Účinný návod, jak úspěšně bojovat s pocením

Pocení není ani v létě neřešitelný problém, jen musíte vědět, jak na to.

Foto: Nivea

Potí se úplně každý, je to přirozený a naprosto zdravý proces lidského těla, které se tím navíc brání proti přehřátí. Je tedy logické, že v létě se potíme ještě víc než v jiných ročních obdobích.

Jenže někdo se potí méně a někdo více. Někdo navíc nemusí použít ani kapku deodorantu a jeho pot zkrátka cítit není, zatímco jiný na sebe může naplácat všechny antiperspiranty světa a stejně to není úplně ono. Pořád ale platí, že ani pocení není neřešitelný problém.

Co s ním?

Než začnete procházet drogerie a lékárny a hledat nějaký zázračný přípravek, zamyslete se nad tím, jak se vlastně potíte. Pokud trpíte pocením takzvaně lokálním, může tím vaše tělo signalizovat nějaký úplně jiný problém a měli byste vyhledat lékaře.

Velký vliv na intenzitu pocení má také životní styl. "Pocení zvyšují kořeněná jídla, zázvor, skořice, chilli papričky. Ovlivnit jej může i naše fyzická kondice, hormonální změny či výkyvy, léky, antidepresiva, stres, velmi těsné oblečení, které nedýchá, a samozřejmě teplota okolí," popisuje dermatoložka Katarína Třísková z pražské Medicom Clinic.

Pokud se tedy potíte víc, než byste chtěli a máte navíc pocit, že váš pot až příliš zapáchá, zkuste nejdřív ze všeho upravit svůj jídelníček. Neuškodí ani pravidelný pohyb. Ono totiž všechno se vším souvisí a zdravý jídelníček by člověk neměl dodržovat jen kvůli pěkné postavě.

Zároveň byste podle doktorky Třískové měly dostatečně a pravidelně spát, aby tělo nebylo neodpočinuté a ve stresu. "Pomohou také bylinky a solné koupele," dodává lékařka.

Dalším řešením může být prostá změna deodorantu, respektive nahrazení antiperspirantem. Deodoranty totiž jen tlumí zápach, zatímco antiperspiranty by měly pocení omezit. Protože to, co zapáchá, není pot jako takový, ale bakterie v podpaží. Zkuste antiperspiranty s příměsí stříbra, které si s těmito bakteriemi umí poradit.

Pokud ani to nezabere, vyrazte do lékárny a pořiďte si Driclor či Excipial. Počítejte však s tím, že jde o silnější přípravky, proto mají specifické použití a také se nehodí na citlivou kůži. Vždycky je raději nejprve vyzkoušejte na menší část těla, abyste zjistili, jak na vás působí.

Botox do podpaží

Jestli chcete od pocení pokoj jednou provždy, nabízí se ještě jedna varianta, a tou jsou injekce botulotoxinu. Lékař vám je nemusí aplikovat nutně jen do podpaží, ale třeba i na plosky nohou nebo dlaně. A jak to funguje? "Během působení zabraňuje botulotoxin vylučování potu z potní žlázky tak, že přeruší nervový impuls, který samotné pocení vyvolává," popisuje Katarína Třísková z Medicomu.

Čtěte také: VIDEO: Určitě se umíte natřít opalovacím krémem?

Tento stav vydrží většinou půl roku a následně začíná jeho účinek slábnout. Lidé proto přicházejí většinou znovu po roce. Cena zákroku se pohybuje od osmi tisíc korun v závislosti na velikosti ošetřené plochy a množství aplikované dávky.

Tip redakce

Botox je sice skvělá věc, ale zároveň drahá, a když máte smůlu, nemusí vám účinkovat celý rok, ale třeba jen několik měsíců. Z těch levnějších řešení se nám osvědčila novinka na českém trhu, kterou jsou oblíbené italské deodoranty Borotalco. Stojí pár korun, a přesto mají výborné absorpční schopnosti.

Pro ty, kdo mají citlivou kůži a nemohou se natřít jen tak něčím, je skvělý nový antitranspirant od Eucerin. Zabírá i lidem s nadměrným pocením, aniž by pokožku zatěžoval či dráždil. Šetrným způsobem částečně ucpává vývod potních žláz a méně potu znamená i méně vlhkosti a méně zápachu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přestaňte s kávou a vínem. Rozdíl poznáte už za 10 dní

Jíte správně? 20 potravin pro ploché břicho

10 kosmetických vychytávek, které vám zpříjemní léto

reklama
Doporučené recepty
    reklama