reklama

Toužíte po mladší a krásnější pleti? Dopřejte jí vitamin A

Chcete-li zpomalit projevy stárnutí a vypadat pořád skvěle, dopřejte pleti co nejvíc vitaminů. Po čtyřicítce je důležité mimo jiné "áčko".

Foto: Thinkstock

Proč má vitamin A tak velký význam pro pleť lidí ve středním a starším věku? Podporuje totiž obnovu pokožky a pomáhá udržovat pleť jemnou a pružnou a tím zpomaluje její stárnutí. 

Spolu s vitaminem C stimuluje tvorbu kolagenu, který pomáhá udržovat pokožku jako zamlada.

Sérum, nebo krém?

"Retinol a další formy vitaminu A jsou platnou složkou především omlazující kosmetiky. S používáním přípravků obohacených o deriváty vitaminu A je pak vhodné začít nejpozději okolo čtyřiceti let, ale pokud máte pocit, že vaše pleť rychle stárne, můžete začít samozřejmě i dříve. Pokud s těmito přípravky teprve začínáte, zvolte raději sérum či krém s nižší koncentrací formy vitaminu A, pak postupně přidávejte. Zpočátku je také vhodné tyto přípravky používat například jen třikrát týdně a kombinovat je s hydratačním krémem, který pleť zklidní a zamezí jejímu olupování," doporučuje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic.

Pozor na silné koncentrace

Přípravky s retinolem je sice obecně vhodnější používat spíše na noc, protože je po nich pleť citlivější na UV záření, ale dnes už se retinol a další formy vitaminu A často objevují například i v denních krémech, samozřejmě spolu s dalšími účinnými látkami a dostatečnou UV ochranou. Po nanesení těchto přípravků vás může pleť trochu štípat. Pocit jemného podráždění je ihned po aplikaci běžný, ovšem neměl by trvat déle než deset až patnáct minut. Jemné olupování kůže nemusí být na pohled ani vidět nebo se může projevit jen formou drobounkých šupinek.

V každém případě by však nemělo trvat příliš dlouho. Pokud vás po nanesení těchto krémů pálí obličej delší dobu, opláchněte si pleť vlažnou vodou a tyto kosmetické přípravky na nějakou dobu raději vysaďte. Může to znamenat, že je na vás koncentrace daného produktu příliš silná, a tak příště zkuste něco slabšího nebo si svůj krém s "áčkem" nařeďte hydratačním krémem.

Po čase vymizí jemné vrásky

"Pleť ale většinou snáší produkty s vitaminem A, retinoly nebo retinoidy dobře. Vyhýbat byste se jim měla jen tehdy, pokud vaše pleť trpí rosaceou (růžovkou), ekzémy, záněty nebo je extrémně citlivá. V opačném případě si účinky těchto produktů rozhodně užijete a brzy budou na vaší pleti vidět. Retinol totiž působí na rohovinu kůže, kde uvolňuje odumřelé buňky. Používáním kosmetiky s některou z forem tohoto vitaminu proto získá vaše pleť jemnější texturu, vymizí z ní jemné linky a drobné vrásky, omezí se viditelnost pigmentací i jizviček po akné," říká Katarína Třísková.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama