reklama
 

Vše o make-upu: Vyberte si ten správný přesně pro vaši pleť

Jak si vybrat ten správný make-up podle typu vaší pokožky v případě, že nemáte finance zrovna na ten od Armaniho.

Foto: Žena.cz

Mohu psát o jakýchkoliv značkách, typech a novinkách na trhu, ale už řadu let ještě nikdo nepřekonal make-upy Giorgia Armaniho, které mají takové nuance, že je pořídíte nejen na jakýkoliv fototyp, problém i zralost pleti, ale hlavně vytvoří hedvábný a dokonalý podklad pod líčení.

A přísahám, že nejde z mé strany o placenou reklamu. Ale zpátky do reality. Co všechno byste měla vědět o složení make-upu i o své pleti, abyste sáhla po tom správném, který vám na kůži nenadělá víc škody než užitku?

Vybrat ten pravý

Pokud jste se právě začala poohlížet po novém make-upu - ten, který jste dosud používala, se neukázal jako ideální volba -, měla byste si ze všeho nejdřív ujasnit, co od make-upu vlastně očekáváte. Pokud máte mastnější pleť a trpíte na akné, potřebujete make-up s dokonale krycí funkcí a zmatňujícím efektem? Je vaše pleť naopak spíše suchá, má sklony k šupinatění, a tak uvítáte v první řadě make-up, který pokožku dostatečně zhydratuje? V tom případě sáhněte po tekutých make-upech nebo i po těch, které obsahují olejové složky. Bojujete s citlivou pletí se sklony k začervenání, navíc se po nanesení líčidla obáváte nežádoucí alergické reakce? Jděte do lékárny.

Požádejte o vzorečky

"Každá pleť je jinak citlivá, nebo dokonce přímo alergická na úplně jiné složky. To, co jedna pleť snese, může druhou zkrátka velmi dráždit. Než si make-up pořídíte, vždycky si proto v lékárně nebo v parfumérii předem vyžádejte vzoreček. V klidu domova potom vyzkoušejte, jak na příslušný make-up bude vaše pleť reagovat," doporučuje korektivní dermatoložka Iva Obstová z MEDICOM Clinic.

Přinést si domů nejprve vzoreček make-upu výběr celkově usnadní. Zjistíte, jak na značku reaguje pokožka, a kromě toho se na denním světle (umělé osvětlení v obchodě může udělat spíše medvědí službu) nejlépe ujistíte v tom, zda by vám právě tento odstín a konzistence make-upu vyhovovaly.

Ne všechny make-upy jsou ovšem k dostání i v praktických vzorečcích. Pokud jste se na první pohled zamilovala do flakonku s make-upem, který si můžete vyzkoušet jen z testeru v obchodě, postupujte následovně: Raději než na hřbet ruky make-up aplikujte přímo na část obličeje - nejlépe na bradu, abyste viděla přechod mezi obličejem a krkem a aby odstín make-upu byl co nejpřirozenější. Určitě testujte make-upy na neopálené kůži, jinak bude výsledek značně zkreslující a nepřesný.

Cusion make-upy a CC krémy

Velkým hitem minulého roku byly "cusion make-upy". Jejich tajemství tkví v novém houbovitém polštářku, jehož povrch je pokryt unikátní síťovinou: Houbičkový polštářek cushion se skládá z propletených vláken s většími mezerami, které složení poskytují větší prostor. Pevnost vláken také zajišťuje optimální výdrž produktu uvnitř houbičky. Síťovina pokrývá povrch houbičky a aktivuje se při prvním použití. Filtruje make-up a zaručuje šetrnou jednolitou aplikaci, takže žádné masky se nekonají. A to je to, oč tu běží.

"Obecně se vám vyplatí vybírat z lehkých čili fluidních make-upů, a ne z těch hutných, kompaktních. Řada žen si v tomto směru chválí například CC krémy. Oproti BB krémům už lépe kryjí, přitom si - v porovnání s klasickými make-upy - stále uchovávají mnohem lehčí strukturu a konzistenci," doporučuje Iva Obstová z MEDICOM Clinic.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama