reklama

Sedm mýtů o plastické chirurgii

Co se o estetické chirurgii jen říká a kde je pravda?

Foto: Thinkstock

Oblast estetické medicíny zažívá v posledních letech boom. Estetické úpravy a plastické operace už nejsou výsadou jen bohatých a slavných žen, ale chodí na ně i 'obyčejní smrtelníci'. Ženy, ale i muži!

1) Plastické operace jsou výsadou bohatých lidí a celebrit

To určitě nejsou. Dříve bylo zvětšení prsou či rtů považováno za módní výstřelky hvězd showbyznysu. V posledních letech se ale tento trend zásadně změnil a plastické operace podstupuje stále vyšší procento žen i mužů. Motivací k podstoupení estetického zákroku jsou z veliké části zdravotní či osobní důvody, nikoliv pouhá rozmařilost. Také ceny jednotlivých zákroků jsou přijatelné pro širokou veřejnost. 

2) Na plastiku chodí pouze ženy

To už dávno neplatí. Muži jsou poměrně častými pacienty pracovišť plastické chirurgie, je to zhruba už každý pátý až šestý pacient. A co muže nejvíc trápí? Zákroky, které vyhledávají, se liší v závislosti na věku. Mladé muže trápí více vrozené estetické vady boltců, nosu či brady nebo deformace nosu po úrazech nejčastěji ze sportovních aktivit. Muži ve středním věku řeší nejčastěji oční víčka, která jsou pro ně zejména funkční zátěží pro oči a u starších pánů se většinou operují projevy stárnutí obličeje a krku.

3) Po liposukci nikdy neztloustnete

Ano, ztloustnete. Ani po liposukci byste rozhodně neměli zapomínat na zdravý životní styl. Každý z nás má v těle určitý počet tukových buněk a ten se v dospělosti již nemění. Buňky se pouze zvětšují nebo zmenšují. Liposukce v některých partiích množství tukových buněk sníží, ale při nedodržení zdravého životního stylu a při zvýšení hmotnosti mohou buňky tukové tkáně opět zvětšovat svůj objem. A budete tam, kde jste byli.

4) Plastické operace se nesmí podstupovat v létě

Ne! Někteří lidé využívají právě letního volna k podstoupení estetických zákroků, bývají to například studenti či učitelé. Po rekonvalescenci se pak spokojeně vracejí zpět do škol a zaměstnání. Pravdou je, že teplé letní počasí a intenzivní sluneční záření je pro hojení vždy spíše zpomalujícím faktorem. V létě je proto potřeba dát si pozor, nevystavovat jizvy na přímém slunci, otoky po operaci pomaleji ustupují a obvazy a elastické návleky doporučované po operacích mohou být nepříjemné.

5) Ženy s prsními implantáty nesmí létat letadlem

Tak tohle je nesmysl. Stejně jako pověra, že se ženy s implantáty nesmí potápět. Kvalitní silikonové implantáty takové problémy nepřinášejí – jsou bezpečné a odolné. K prasknutí implantátu může výjimečně dojít v případě extrémního nárazu např. při autonehodě, pádech z výšky, úrazech a podobně.

 6) V mladém věku je plastická operace rozmařilost

Určitě není. Estetická medicína není jen o kráse a omlazení, pomocí operací lze zlepšit a odstranit řadu vrozených vad, kosmetických nedokonalostí, ale i poúrazových následků, které ženám a mužům znepříjemňují život. Operace pak nejen ovlivňuje jejich vzhled, ale zvyšuje sebevědomí a zlepšuje možnosti uplatnění, často lépe najdou partnera i práci.

7) Po zvětšení prsou pomocí implantátů nelze kojit

Úskalí tohoto zákroku je jinde. Pokud je operace provedena dobře, toto nebezpečí nehrozí, protože implantát je uložen pod mléčnou žlázou nebo pod prsním svalem. Všeobecně ale lékaři doporučují řešit velikost a tvar prsů až v době, kdy žena již žádné těhotenství neplánuje. V těhotenství a při kojení se totiž prsy samy přirozeně zvětší a dochází k objemovým změnám, které mohou mít negativní vliv i na dobrý výsledek operace. Pak nezbývá, než absolvovat další operaci a stav prsů tak zlepšit.

Na co si dát před podstoupením zákroku pozor?

"Před podstoupením zákroku by určitě měla proběhnout konzultace ohledně plánované operace, kterou by měl s Vámi provádět operatér. Vždy byste měli mít po konzultaci pocit, že můžete svému operatérovi důvěřovat. Že pochopil váš problém a řekl vám, do jaké míry a s jakým rizikem ho lze operací řešit. A že je schopen řešit případné komplikace, které mohou po estetické operaci nastat jako u kterékoli jiné operace. Kliniku nebo pracoviště nikdy nehodnoťte pouze podle toho, co o sobě pracoviště uvádí, protože papír či internet unesou všechno. Dejte na dojem z konzultace s lékařem, a pokud je to možné tak i na zkušenosti více jiných pacientů, nejlépe těch, které znáte. I zde si dejte pozor na hodnocení na internetu a podobně, které může být nadnesené nebo naopak neobjektivně negativní," radí primář Ústavu estetické medicíny Dušan Záruba (www.uem.cz).

reklama
Doporučené recepty
    reklama