reklama

Na plastiku už ve dvaceti? Dnes nic neobvyklého, tvrdí chirurg

Trend plastických operací zdaleka nekončí - naopak přibývá mladých lidí, kteří o operaci velmi seriózně uvažují. Proč mají čím dál větší touhu radikálně změnit svůj vzhled?

Foto: Thinkstock

Počet mladých zájemců, kteří navštíví kliniku plastické chirurgie, se rok od roku zvyšuje. Není žádnou výjimkou, když o estetické vylepšení přijdou žádat klienti, kteří čerstvě dovršili plnoletosti.

V centru estetické medicíny Perfect Clinic sledují ve věkové skupině 20 až 25 let dokonce patnáctiprocentní meziroční nárůst v případě augmentace, tedy zvětšení prsou. Důvodem může být skutečný zdravotní handicap, který trápí duši, nebo jen nespokojenost či podlehnutí současnému kultu krásy.

Podle dotazů na diskusních fórech je jasné, že o plastice často přemýšlí i mladší teenageři. Musí si ovšem počkat. "Věková hranice pro podstoupení plastické estetické operace nemůže být nižší než 18 let. Výjimku tvoří například operace ušních boltců, které jsou s ohledem na sociální adaptibilitu dětí do školních kolektivů vhodnější provádět u dětí předškolního věku se souhlasem rodičů. Tento zákrok ale rozhodně nesouvisí s trendem," popisuje plastický chirurg Roman Kufa legislativní postup.

Zcela výjimečně se před dovršením plnoletosti provádí operace nosu či korekce vrozené vady prsu, které omezují jejich nositelky v prožívání a vnímání jich samých, a ony tak mají problémy například s navazováním partnerských vztahů.

Plnoletost = žádný souhlas rodičů

"Pocit dospělosti, ukončení studia nebo naopak začátek na nové škole, nové zaměstnání - nový kolektiv a nový úhel pohledu či názory zvenčí způsobí, že se i velmi mladí lidé rozhodnou svou nespokojenost - ať dlouhodobou nebo nově zjištěnou - řešit pomocí plastického zákroku, ke kterému už nepotřebují souhlas rodičů," uvádí nejčastější důvody, které mladé lidi přivádí k plastické operaci ve stále ještě útlém věku, další z lékařů týmu Perfect Clinic, Jiří Ferra. Mezi nejžádanější zákroky patří u mladých augmentace prsou a operace nosu.

"Říká se, že člověk je tvor společenský. To znamená, že je pro něho životně důležité cítit se ve společenství, ve kterém žije, dobře. V tomto pocitovém kaleidoskopu, který se skládá také z reakcí druhých, najdeme u většiny spokojených lidí kousek lásky, respektu, obdivu, pochopení, uznání i pocitu atraktivity," vysvětluje psycholožka Marta Boučková a pokračuje:

"Proto trend, kdy se zájem o plastickou chirurgii dotýká i věkové kategorie dvaceti až pětadvacetiletých není až tak překvapivý. Mladí lidé zkouší, experimentují a hlavně hledají možnosti, co udělat se svým životem, aby se v něm cítili dobře. Navíc nehledají jen svou vlastní identitu, ale i své protějšky v lásce. Jde o období, kde míra fyzické atraktivity je velmi důležitá a závisí na ní nemalá část dobrého pocitu ze sebe sama. Zlepšení vlastního těla může být pro některé jednou z cest, jak se tomuto pocitu přiblížit."

Mohou za to média

Díky popularizaci medicíny a medializaci práce plastických chirurgů jsou výsledky v převážné míře viditelné a velmi snadno prezentovatelné v podobě "před a potom", což ukazuje efektivní, rychlou a hlavně pozitivní změnu dřívějšího stavu (přání pacienta se zhmotnilo a tedy naplnilo).

Nemalou měrou se na tom podílí i možnost dnešního světa sdílet osobní zkušenost zejména díky sociálním sítím, které tato věková kategorie využívá v hojné míře. A v neposlední řadě i množství kvalitních pracovišť, což samozřejmě navyšuje dostupnost této lékařské péče. Plastická chirurgie zkrátka "lidoví" a stává se běžnější součástí obyčejných životů, a tak i více dostupnou pro stále širší okruh lidí. 

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama