reklama

Rady pro vaše zdraví: Jak se správně chovat v soláriu

Opálení z dovolené je už dávno pryč, a tak řada z nás začíná chodit do solária. Je sice pravda, že může napravit některé nedostatky pleti a také podpořit tvorbu vitamínu D, ale nadměrné množství jeho záření může způsobit rakovinu. Jak to tedy udělat, abyste si nemuseli vyhřívání v solárku úplně odepřít, ale zároveň zůstali zdraví?

Foto: Profimedia.cz

Opálení z dovolené je už dávno pryč, a tak řada z nás začíná chodit do solária. Je sice pravda, že může napravit některé nedostatky pleti a také podpořit tvorbu vitamínu D, ale nadměrné množství jeho záření může způsobit rakovinu. Jak to tedy udělat, abyste si nemuseli vyhřívání v solárku úplně odepřít, ale zároveň zůstali zdraví?

V první řadě byste si měli uvědomit, že intenzivní opálení už dávno není v módě. Navíc budete-li do solária chodit opravdu často, vaše kůže nebude hnědá, ale bude mít nepřirozený oranžový nádech, který byl "in" naposledy v devadesátých letech.

Vaším cílem by tedy mělo být jen lehké opálení a zdravá barva. První týden nebo dva klidně běžte do solária dvakrát (maximálně třikrát), ale jen na cca osm minut. Chytnete základní barvu, kterou pak už budete jen udržovat, eventuálně mírně stupňovat. Což znamená, že potom už byste měla chodit do solária maximálně jednou týdně. Berte to jako jakési opalovací kůry a třeba po třech měsících si dejte několikatýdenní pauzu, ať si kůže odpočine.

Během návštěv solárií byste také měla dodržovat určitá pravidla. A opravdu dbejte na to, abyste je "neflákala" - ušetříte tím možná čas, ale rozhodně ne svoje zdraví. 

Nesprchujte se

Minimálně hodinu před opalováním byste se neměla sprchovat. "Voda smyje z kůže ochranný film a pokožka je pak více citlivá. Sprchovat byste se neměli ani několik hodin po opalování, nechcete-li přerušit proces pigmentace, vyčkejte se sprchou alespoň tři hodiny," upozorňuje Petra Ludvíková, manažerka Solária Fitness BBC Park Hostivař. 

Vtipné video: Jak (ne)přežít návštěvu solárka

Rozhodně se během opalování nespoléhejte na to, že stačí mít zavřené oči. V žádném případě! Ultrafialové paprsky totiž pronikají i skrz zavřená víčka a mohou nepříjemně podráždit vaše oči, proto nezapomínejte používat ochranné brýle. Nemáte-li svoje vlastní, pro jistotu si je před nasazením ještě vyčistěte.

Bez líčidel, ale s krémem

Před opalováním se důkladně odličte a nepoužívejte parfém. Mohly by vám po něm naskákat nehezké pigmentové skvrny. Důležité je také odložit veškeré šperky, které máte na sobě. 

Nezapomeňte se natřít kosmetikou speciálně určenou do solárií. Nejlépe dvacet minut předtím, než se začnete opalovat, aby se krém stačil pořádně vstřebat a doopravdy účinkoval. Bez speciálního krému se soláriím obloukem vyhněte. 

Myslete na to, že vás nejen chrání, ale také urychlí pigmentaci, hydratuje a navíc krásně provoní vaši pokožku, takže potom tolik necítíte typický zápach solárií. Při výběru krému dbejte na to, aby byl opravdu určený pro opalování v soláriu - klasický "opalovák" totiž neúčinkuje. 

Pozor na obličej i vlasy

Kůže na obličeji je nejcitlivější z celého těla, takže pokud nechcete mít spoustu vrásek a pigmentových skvrn, vypněte si obličejové opalování a klidně si celou hlavu včetně vlasů přikryjte ručníkem. Záření totiž vlasy vysušuje a zesvětluje stejně jako intenzivní sluníčko.

Kdo do solária nesmí?

Pokud jste fototyp číslo 1, což znamená, že máte velmi světlou pokožku, není pro vás solárium vůbec vhodné. Zkuste proto použít raději kvalitní samoopalovací krémy. Kosmetika do solária totiž neobsahuje potřebnou UV ochranu, takže by vám hrozilo spálení. Navíc světlá pleť je mnohem citlivější, takže byste i zvýšila pravděpodobnost výskytu kožního nádoru.

Užíváte-li léky, poraďte se o návštěvě solária se svým lékařem. Léky totiž mohou v kombinaci s ultrafialovými paprsky způsobit alergickou reakci. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Svět šílí po BB krémech: Dají se používat i v zimě?

Co jíst, jak se chovat, abyste přežili podzim ve zdraví

Med vás zbaví kocoviny, pupínků i špatné nálady

 


 

reklama
Doporučené recepty
    reklama