Problémy školního roku: Jak vyhrát válku proti vším
Občas se stane, že dítě přinese ze školky nebo ze školy vši nebo hnidy. Je to otravný parazit, jehož velkou nevýhodou je, že se dovede hodně rychle šířit. A pozor: dost často se od dětí mohou nakazit i rodiče nebo prarodiče. Je proto nutné se vší co nejefektivněji zbavit.
Napadlo vás někdy, proč je ve školách a školkách tolik vší, zatímco mezi dospělými, kteří se scházejí na pracovišti, se parazit nepřenáší?
Odpověď je jednoduchá: dospělí se chovají jinak. Děti jsou mnohem kontaktnější, šeptají si, dávají k sobě hlavy, půjčují si čepice, lehají si do stejných postelí a polehávají vedle sebe na koberci - to všechno jsou pro vši ideální přestupní místa.
Parazit se šíří také ložním prádlem, hřebeny, kartáči na vlasy, gumičkami a sponkami, čepicemi, kšiltovkami i prostřednictvím skříněk na převlečení ve školce. Veš dětská umí rychle šplhat po vlasech, na něž přilepuje svá vajíčka s víčky. Během deseti dnů se víčka otevřou, mladé vši vylezou a okamžitě se začnou krmit.
Jak vlastně poznat, že váš potomek má skutečně vši? Především se skoro neustále a dost usilovně drbe na hlavě. Na pokožce hlavy se pak mohou objevit i boláky a rozedřená místa, dítě může být také neklidné a ospalé. A když už je opravdu pořádně zavšivené, parazity objevíte i pouhým okem. Vyskytují se ve třech stádiích: dospělý jedinec, jeho vajíčka (hnidy) a larvy (nymfy). V lékárnách je k dostání velké množství odvšivovacích přípravků, s jejichž výběrem vám poradí farmaceut. Účinné jsou ale i babské rady.
Stolní olej a Alpa
Ta nejlepší je, když smícháte stolní olej s francovkou v poměru 3:1 (tři díly oleje, jeden díl Alpy). Na ruce si dejte igelitové rukavice nebo sáčky a směs důkladně vetřete do pokožky na hlavě i do vlasů. Musíte je opravdu dokonale promastit. Pak si hlavu přikryjte igelitovým sáčkem, zabalte ručníkem a nechte působit cca 90 minut. Poté hlavu umyjte obyčejným šamponem, ideálně dvakrát za sebou, protože vlasy bývají po této proceduře hodně mastné. Zábal je nutné kvůli úplnému odstranění vší po sedmi dnech opakovat. Po celou tuto dobu prohlížejte hlavu denně a neděste se, když v ní objevíte světlé hnidy - ty budou už mrtvé. Musíte je ale vyčesávat, ideálně hřebínkem zvaným všiváček.
Vydezinfikujte také všechny hřebeny, které jste používali, a vyperte veškeré lůžkoviny, deky a čepice. Povlečení pak vyžehlete. Také je dobré vyměnit všechny sponky a ozdoby do vlasů, nebo je aspoň pořádně umýt. Měly by se také vyklepat a vysát všechny matrace a vyprat všechny plyšové hračky (případně je dát na dva dny do mrazničky).
Parazita zahubí i slivovice
Jiná babská rada doporučuje ocet. Také ten je třeba důkladně vmasírovat do vlasů a poté se hlava zabalí opět do igelitového sáčku a ručníku. Pokožka sice trochu zčervená, jde ale jen o přechodný stav.Vši se prý dají zahubit také pomocí slivovice. Pozor, nikoli jejím vnitřním podáním, ale tím, že si ji nalijete do vlasů, hlavu zabalíte a necháte působit. Tento recept bychom ale u dětí nedoporučovali. S vešmi se dá bojovat i obarvením vlasů. Stačí hlavu jen přebarvit ve stejném odstínu - u menších dětí stačí smývacím šamponem.
Doporučuje se také přežehlení vlasů. Žehlička na vlasy totiž nemusí vlasy jen narovnávat, její teplo účinně hubí nepřátele. Je ale třeba žehlit vlasy po tenkých pramenech a co nejblíže k pokožce. Pomůže také ostříhání dohola, ale pokud nechcete vypadat jako Sinéad O’Connor, dá se to doporučit leda u kluků. Když už se vší konečně zbavíte, je dobré zhruba ještě další tři týdny vlasy kontrolovat a pravidelně pročesávat všiváčkem.A jak je to s prevencí? Stoprocentně účinného není bohužel nic. Doporučuje se používat preventivně čajovník australský (tea tree oil). Vlasy si umyjte, pořádně opláchněte a pak do nich vmasírujte pár kapek čajovníku, jehož aroma vši přímo nesnášejí. Existují i šampony s čajovníkem, ty ale nebývají tak silné.