reklama

Konec mýtů: Oleje se hodí i pro mastnou pleť, jen musíte vybrat správný

Obecně panuje názor, že na mastnou pleť oleje nepatří. Tato obava vychází z mýtů, které se nesou kosmetickým světem už dlouho. Pokusíme se je nyní vyvrátit.

Foto: iStock

Tyto mýty jsou pochopitelné, protože vychází nejčastěji ze zkušenosti s použitím mastných krémů na parafínovém základu, který opravdu mastné pleti neprospívá. Bohužel do této skupiny nežádoucích přípravků pro tento typ pleti spadly "logicky" i oleje.

Oleje používám dvakrát denně nejen pro péči o pleť obličeje, ale i na tělo (hodně mi pomohly v těhotenství i po porodu, používala jsem například šípkový olej na masírování jizvy po císařském řezu). Poslední dva roky už na obličej používám jenom je. Mám tu výhodu, že mám suchou, citlivou pleť se sklony k dehydrataci, takže jejich hutnost a výživu moje pokožka opravdu ocení.

Nevzdávat to!

Nicméně na své kamarádky se smíšenou, mastnou nebo dokonce aknózní pletí působím lehce edukativně a říkám jim, že opravdu na každou pleť, i na tu jejich, se najde ten pravý vyživující a regenerační olej. Některá z nich to zkusí, argumentuje, že je pak "umaštěná" a je jí to nepříjemné, a už se k olejům nevrátí, což je velká škoda. Chtěla bych tímto článkem všem takovým "nevěřícím Tomáškám" dodat naději, že na každý obličej se najde olej, který mu prospěje. Jde jen o to vybrat ten správný. 

Stačí opravdu málo

"Čisté rostlinné oleje jsou tím nejpřirozenějším přípravkem v péči o pleť. Mohou se používat ráno i večer. Kouzlo spočívá v použití velmi malého množství na vlhkou, nečistot zbavenou pleť, s níž pak lépe splynou. Oleje na pokožce vytvářejí ochranný film, který zabraňuje či zpomaluje přirozenému odpařování vody z pleti (dehydrataci), navíc mají významné regenerační účinky. Nejdůležitější ale je, že používáním olejů dochází k samoregulaci množství vlastního kožního mazu.

Olej, který na pleť nanesete, se společně s jejím vlastním lipidovým filmem  spolu naučí "pracovat" a paradoxně mastná pleť začne produkovat méně mazu. Důležité je ale vybrat správný olej a správně jej používat. Pro mastnou pleť jsou vhodné lehké (někdy nazývané suché) oleje. Například mokřadkový olej, olej z vinných hroznů nebo obličejové regenerační oleje, jež navíc obsahují skvalen, který právě pomáhá lepší vstřebatelnosti," říká Simona Brhelová ze společnosti Nobilis Tilia.  

Jak vybrat olej podle typologie pleti

Mastná pleť se sklony k akné:
Vyzkoušejte konopný, brutnákový, olej z kukuřičných klíčků nebo z vinných hroznů.

Zralá pleť:  
Proti vráskám pomůže bojovat arganový, brusnicový, jojobový, makadamiový, mokřadkový, šípkový nebo olej z pšeničných klíčků.

Suchá pleť:  
Hydrataci a výživu dodá tomuto typu pleti kokosový, olivový nebo olej z kukuřičných klíčků

Citlivá pleť:
Zklidní ji olej z černého kmínu. Zkuste také mandlový nebo jojobový olej.

Oleje řeší i některé kožní zdravotní problémy:
- Na atopický ekzém či lupénku vyzkoušejte konopný nebo brutnákový olej.
- Máte-li jizvy, sáhněte po šípkovém oleji.  
- Jizvy a keloidy pomůže vyhladit a minimalizovat šípkový olej.
- Antimikrobiálně působí nimbový a tamanu olej.
- Popáleniny natírejte třezalkovým či rakytníkovým olejem.

Náš tip na ošetření popálenin: 20ml šípkového oleje smíchejte se 3 kapkami Tea tree oleje a 2 kapkami levandulového. 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama