reklama

Plastika nemusí být jen marnivost. Kdy pomáhá?

Zákroky plastické chirurgie a estetické dermatologie si často spojujeme jen s tak trochu marnivou touhou po hezčím vzhledu. Někdy ale mohou mít i velmi praktický přínos.

Foto: iStock

Možná žijete v přesvědčení, že na plastiku byste nikdy v životě nešli. Nikdy ale nevíte, jaké zdravotní komplikace vám osud přihraje do cesty, a váš názor se rychle změní. Neuškodí proto vědět o takových zákrocích úplně všechno.

Jak přesně tedy mohou pomáhat?

Zmenšení a modelace prsou

Kromě toho, že ženám pomáhá psychicky, ulevuje také od bolesti zad. Provádí se také po porodu, když poprsí v důsledku kojení změní tvar. Kdo to nezažije, těžko uvěří, že pokud se z velkých ňader stanou povislá, mohou překážet třeba i při sportu a celkově omezovat ženu v pohybu. "Principem operace je odstranění přebytku kůže a žlázy v dolní části prsů. Poté prsa vymodelujeme a směrem nahoru zpevníme. Pokud je to potřeba, lze provést také zmenšení dvorce bradavek," popisuje plastický chirurg Pavel Horyna z Medicom Clinic.

Laserem proti akné i inkontinenci

Laser dovede zbavit stařeckých i slunečních skvrn, červených žilek, umí zmírnit projevy akné či vyhladit jizvičky po něm, omezit viditelnost strií nebo tělo zbavit nežádoucích chloupků, mateřských znamének i nelichotivých kožních výrůstků. V neposlední řadě pak laser pomáhá i s problémy ve zcela jiné partii. Dokáže vyřešit stresovou inkontinenci, opakované záněty močového měchýře či vaginální suchost.

Plastika víček

Nejčastěji se samozřejmě dělají z estetických důvodů, ale převislá horní oční víčka mohou způsobovat i nejrůznější zdravotní problémy. Někdy zhoršují vidění, protože mu jednoduše brání. Mají ale na svědomí také zvýšenou citlivost očí, slzení či pálení, někdy mohou i za bolesti hlavy. Málokdy se sice podaří přesvědčit pojišťovnu, aby zákrok hradila, nicméně může vašemu zdravotnímu stavu prospět. "Takzvaná blefaroplastika vás zbaví ustaraného výrazu ve tváři, dodá mladší vzhled a současně se některým pacientům díky zákroku podstatně zlepší i vidění," potvrzuje plastický chirurg a primář Michal Puls z Medicom Clinic. Nejčastějším dotazem bývá, kde vlastně zůstává jizva - samozřejmě se počítá s estetikou, a tak je zákrok prováděn tak, aby jizva byla v podstatě neviditelná v přirozeném záhybu oka.

Plastika nosu

Důsledkem úrazu se může stát, že nos zůstane křivý, nebo změní tvar natolik, že sami sebe téměř nepoznáte. Někdy se kvůli tomu i špatně dýchá. I to jsou důvody, proč lidé chodí na plastiku nosu.

Botox proti pocení

Na tento typ ošetření chodí všichni, kdo nechtějí řešit, zda v létě nahodou v podpaží nemají nevzhledné "koláče". Lidem, kteří však trpí nadměrným pocením, může velmi výrazně zlepšit a prakticky i změnit život. Nemusejí se už několikrát denně převlékat, nestydí se zout, nebo někomu podat ruku. Princip účinku botulotoxinu spočívá v tom, že zabrání převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy, a tím dojde k dočasnému omezení nebo úplnému zastavení pocení v ošetřeném místě. Provádí se v nejrůznějších částech těla od podpaží až po dlaně či plosky nohou.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama