reklama

Vypadávají mi vlasy. Nový seriál odkrývá, jak kosmetický průmysl dokáže ničit životy

Se znepokojujícími tvrzeními přichází nový investigativní seriál stanice HBO Max s názvem Odvrácená tvář krásy. Pořad má zpochybnit vše, co jsme si doposud mysleli, že víme o kosmetickém průmyslu.

V seriálu o svých negativních zkušenostech s kosmetickými produkty vypovídají běžní lidé.
V seriálu o svých negativních zkušenostech s kosmetickými produkty vypovídají běžní lidé. | Foto: iStock

"Téměř každá chemická látka, kterou si dokážete představit, je regulována. S výjimkou těch, které jsou používány v každodenních kosmetických výrobcích. Tento průmysl je jedním z největších odběratelů petrochemikálií," zní v traileru k pořadu Odvrácená tvář krásy (v angličtině Not so pretty), který v polovině dubna uvedla stanice HBO Max.

Čtyřdílnou sérii vytvořilo filmařské duo Kirby Dick a Amy Zieringová, které stojí za dokumentárním seriálem z minulého roku Allen vs. Farrow o obvinění scenáristy a režiséra Woodyho Allena ze zneužívání nevlastní dcery Dylan. Jejich poslední filmařský počin má "zpochybňovat vše, co jsme si doposud mysleli, že víme o kosmetickém odvětví". 

Série má prostřednictvím rozsáhlého investigativního vyšetřování a rozhovorů odhalit, jak to v byznysu v hodnotě bilionu dolarů ve skutečnosti chodí. Vědkyně, hygienička a zakladatelka blogu Toxicology Of Beauty Ladan Khandelová v jednom z dílů například vyjmenovává látky, které během procesu manikúry vdechuje jak zákazník, tak manikérka či manikér.

"Benzen i formaldehyd jsou známé karcinogeny a dlouhodobé vystavení toluenu může způsobovat reproduktivní a neurologické problémy. Přitom žádná z těchto chemikálií není uvedená v žádných nařízeních o bezpečnosti," upozorňuje. 

Odvrácenou tvář krásy tvůrci demonstrují také na příbězích několika konkrétních jednotlivců - zatímco jeden se svěřuje s vypadáním vlasů, jinému se odlupuje kůže na rukou a třetí má potíže s bolestí břicha. To vše ve spojitosti s používáním produktů v péči o pleť a tělo.

Pořadem provází americká herečka Keke Palmerová, která v oficiálním prohlášení uvedla, že každý natáčecí den zjišťovala nové šokující informace. "Následně se mi ulevilo. Uvědomila jsem si, že jsem součástí projektu, který může prolomit stávající mýty a ovlivnit rozhodování každého z nás. Nemůžete si výrobky vybírat rozumně, když nevíte, co hledáte. Tato show vás navede. To je velmi posilňující."

Z dílny tvůrců pořadu Dicka a Zieringové vznikla v roce 2020 také série Ze záznamu, po jednávala o obvinění ze zneužívání hiphopového magnáta Russella Simmonse a Lovný revír z roku 2015 o sexuálních napadeních na univerzitních kampusech ve Spojených státech a údajném selhání univerzitních správ s nimi adekvátně zacházet. 

Mohlo by vás zajímat: Dodává světu "elixír mládí": Kohouti ho mají plné hřebínky, nám ho dává streptokok (9. 1. 2021)

Kyselina hyaluronová umí ovlivnit řadu procesů v buňkách a uplatnit se nejen v kosmetice, ale i v medicíně, říká biochemik Vladimír Velebný. | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama