reklama

Čajové sáčky na oči nebo zubní pasta na pupínky: Proč tyhle kosmetické rady nefungují

Momentálně se děsíme škodlivin, které v sobě může skrývat konvenční kosmetika. Někdo hledá přípravky bez silikonů a parabenů, jiný si myje vlasy žitnou moukou, vaří si krém na obličej a dělá peeling z ovesných vloček. Co jsou skutečné vychytávky a jakým zaručeným babským radám se v péči o sebe raději vyhnout?

Foto: iStock

Pamatujete si, jak na začátku 90. let vycházely v ženských časopisech recepty slavných modelek na krásu? Jedním z nich byla například rada používat na pleť místo obyčejné vody minerálku. Opravdu nám ale mohou podobné experimenty pomoci?

Umýt si obličej minerálkou vám zrovna nic úžasného nepřinese. Pokud je voda v místě, kde žijete, příliš tvrdá, pomůže filtr na kohoutek a do sprchy. A co plátky okurek pod oči? S vráskami a tmavými kruhy určitě nezatočí, ale díky tomu, že obsahují antioxidanty, mohou pomoci s otoky i záněty. Na to, abyste zmírnili tmavé kruhy, potřebujete přípravky, které pronikají do pleti, což okurka určitě nedokáže.

Zubní pasta na pupínky

V zubní pastě najdete látky jako mentol nebo triclosan, jež mohou mokvající místo na obličeji vysušit. Bohužel také dráždí pleť, takže jako prostředek pro zmírnění "kráteru", který se na tváři objevil, je zubní pasta vhodná jen za předpokladu, že jste se ocitli na pustém ostrově. S akné se nejlépe bojuje se specializovanými produkty, které obsahují kyselinu salicylovou, zinek, kyselinu azelaovou nebo benzoylperoxid.

Čajové sáčky proti oteklým očím

Jeden z mála babských receptů, který skutečně funguje: kofein, který čaj obsahuje, zúží cévy pod očima a sníží objem průtoku krve. Čaj také obsahuje teofylin, který má protizánětlivé účinky. Pokud jste tedy večer konzumovali příliš slané jídlo a vzbudili jste se s oteklými víčky, budou čajové pytlíky dobře působit. Ale jsou-li vaše víčka těžší kvůli svému tvaru nebo věku, čaj zde skutečně nic nezmůže. Důležité je, abyste nikdy nepřikládali čajové sáčky na obličej horké a neměli u toho v očích kontaktní čočky.

Ovesný peeling

Ovesný nebo kávový peeling může být vhodný pro pokožku těla, ale nikoliv tváře. I když konzistence nebude úplně hrubá, může takový podomácku vyrobený beauty produkt narušit ochrannou bariéru kůže. Nikdy nepoužívejte žádný peeling na kůži, která je poraněná nebo se zánětem.

Smetana místo pleťového krému

Tento "lifehack" neboli trik jsme našli na několika diskusních fórech. Je zde doporučováno nahradit hydratační krém plnotučnou smetanou. Rada se opírá o tvrzení, že smetana obsahuje kyselinu mléčnou, jež může pokožku vyživit a "omladit". Ačkoliv smetana skutečně obsahuje kyselinu mléčnou, pokožka na obličeji a zažívací trakt fungují jinak a smetana nemůže proniknout pod vrchní vrstvu pokožky. 

Informace hledejte na festivalu

Když už se rozhodnete dát přednost přírodní péči před tou, kterou vám nabízí konvenční kosmetika, sázejte raději na osvědčené certifikované produkty. Na trhu jich je celá řada. Zorientovat se v nich vám mohou pomoci například stránky festivalu přírodní kosmetiky Green Beauty Market, který se letos na podzim bude opět konat, a to v Praze, v Brně a v Ostravě.   https://www.greenbeautymarket.cz/ 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama