reklama

Krásné a zdravé nehty: Co na ně platí?

Pěstěné ruce a nehty bychom chtěli mít všichni. Jak se postarat o to, aby byly v co nejlepší kondici?

Foto: Profimedia.cz

Mám prý hezký tvar nehtů, říkají manikérky. Ovšem ta kvalita! Lámou se, třepí, jsou jemné. Jak bych o ně měla jednou provždy pečovat, abych jim napořád "vyztužila" kondici?

Více zinku, železa a vitamínu B

"Pro celkové zlepšení stavu nehtů začněte s vitamíny se zinkem, které se běžně prodávají v lékárnách. Většinou je za třepením a lámáním nedostatek železa, křemíku, vápníku, vitamínu A a B. Pokud ale problémy přetrvávají i po pravidelných dávkách vitamínů, pak se za slabými a roztřepenými nehty může skrývat i něco závažnějšího - například porucha činnosti štítné žlázy," říká Katarína Třísková, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic.

Rukavice a olejová lázeň

K třepení, praskání a ulamování volných konců nehtů často dochází kvůli jejich přímému poškozování různými čisticími a pracími prostředky nebo saponáty. Při vykonávání domácích prací, při kterých se dostanou ruce s takovými prostředky do kontaktu, proto doporučuji používat bavlněné rukavice a až na ně navléct ty gumové. Jedině tak budete mít své ruce a nehty v bezpečí.

Kvalitu nehtů ovšem nepřekvapivě zhoršuje také obyčejná tekoucí voda. Po každém mytí si proto ruce i nehty důkladně promažte, ideálně bambuckým máslem, obyčejnou vazelínou nebo oleji. Jednou týdně si pak můžete nehty a konečky prstů ošetřit například i mírně nahřátým rostlinným olivovým olejem. Stačí v něm prsty na několik málo minut vykoupat a hned uvidíte rozdíl.

Lakování ve dvou vrstvách

"U slabých nehtů se sklony k třepení a lámání se rovněž vyplatí pravidelné lakování, a to ideálně ve dvou vrstvách. Lak totiž na nehtech vytváří ochrannou bariéru, která zabraňuje působení zevních škodlivin. Pomoct by vám mohlo také umělé zpevnění nehtů, jejich takzvanou modeláž. Pro odlakování nehtů si pak vybírejte jedině kvalitní odlakovače - zásadně bez acetonu," doporučuje Katarína Třísková.

Já osobně ještě přidávám tip na veganský lak na nehty britské značky Sampure Minerals (www.milvai.cz), který je zbaven škodlivé látky TPHP, takže umožní nehtům dýchat, zároveň je ochrání před oprýskáváním barvy, ale také jim právě přidá onu ochrannou bariéru proti zevnímu působení.

Kauza Bečva: Řekli mi, že není třeba najít viníka. Chybí klíčové vzorky, říká expert | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama