reklama

Myslete na svou pleť. Jak o ni pečovat na konci zimy?

Zima končí, ale jaro ještě není, i když se občas počasí tak zatváří. Jak pečovat o pleť v tomto období?

Foto: iStock

Někteří z nás už zoufale vzývají jaro, aby přišlo mezi nás. Milovníci zimních radovánek naopak ještě doufají, že si nějaký ten měsíc zalyžují. Jak v tomto zvláštním mezičase pečovat o pokožku?

Na horách si jen s balzámem nevystačíte

Jakmile vyrazíme na hory, má mnoho z nás pocit, že si vystačí s balzámem na rty. Horské sluníčko je přitom přímo pekelně zrádné. V kombinaci s ostrým větrem může zvlášť na citlivé pleti nadělat pořádnou paseku, o čemž jsem se osobně přesvědčila minulý týden. Co tedy dělat pro to, aby byla pleť v období mezi jarem a zimou, mezi větrem, sněhem a sluncem, dokonale vyživena?

Až 80 procent slunečních paprsků se odráží od sněhu. Vhodný krém s ochranným faktorem je proto základ, bez kterého byste neměla vyjít na sjezdovku. Ale nejde jen o sjezdovku, záludné jsou právě i první jarní paprsky. Vybírejte přípravek, který je dobře roztíratelný. Citlivá pokožka ocení opalovací produkty s minerálními filtry, jako je dioxid titaničitý či oxid zinečnatý, které mají za úkol sluneční UV záření odrážet. Jejich tenký film tedy působí jako zrcadlo.

Některé krémy obsahují chemické filtry, které přeměňují škodlivé UV záření (především UVB) chemickou reakcí na neškodné teplo. "Nejlepší krémy jsou vyrobeny na bázi kombinace obou typů UV filtrů, chemické filtry však mohou v důsledku svého vstřebávání způsobovat alergické reakce. Proto pro citlivou pleť doporučuji přípravky obsahující pouze minerální filtry," říká Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky Mediestetik. Samozřejmostí je i balzám na rty s ochranným faktorem.

Hydratační krém nezamrzne

Mnoho z nás stále nemá přehled, jak to vlastně s těmi hydratačními krémy v zimě je. Škodí, nebo neškodí? Známý americký dermatolog Dr. Neal Schultz má jasno. "Vnitřní tělesná teplota se pohybuje kolem 37 stupňů Celsia. I když je vaše pleť vystavena i těm nejchladnějším venkovním teplotám, teplota samotné kůže neklesne pod 27 stupňů Celsia. Hydratační přípravek se velmi rychle přizpůsobí teplotě vaší pokožky, takže se nemusíte bát, že by zamrzl."

Pochopitelně záleží, jaký typ pleti máte. Mastná pleť snese o něco více než pleť suchá se sklony k prasklinkám. Pro ni vybírejte hydratační přípravky bez parfému, aby ji přídavné složky zbytečně nedráždily. Na noc pak můžete před hydratačním krémem ještě nanést pár kapek séra a účinek tak znásobit.

Tělové krémy, masti a oleje

Myslete také na ruce a tělo. Dopřávejte jim tedy krémování několikrát během dne. "Máte-li kůži velmi suchou a chcete jí dopřát opravdovou hydrataci, použijte raději tělový krém nebo mast. Základem mnoha tělových mlék bývá alkohol a ten kůži vysušuje," doporučuje Robin Gehris, dermatolog z Pittsburghu. Za nás doporučujeme také oleje, které občas pro naši pokožku mohou mít až kouzelný vliv.

Koktejl vitamínů

Pokud chcete pokožce dopřát opravdu velkou dávku hydratace, která zasáhne i spodnější vrstvy kůže, vyzkoušejte účinky mezoterapie, kdy se pomocí mikrojehliček do pleti dostanou koktejly s výživnými látkami. "Kromě mezoterapie je vysoce účinné i ošetření HydraFacial, při němž během několika kroků dochází k odstranění toxinů, exfoliaci a následné hloubkové hydrataci," říká doktorka Magda Neparidze, dermatoložka kliniky Mediestetik.

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama