reklama

Konec boje s celulitidou: Zázrak jménem lymfatická masáž

Ruční lymfatická masáž je zázrak, díky kterému můžeme zhubnout, splasknout, zbavit se celulitidy a hlavně být zdravé.

Foto: Thinkstock

O 'tajemné' tekutině jménem lymfa toho mnoho z nás ještě moc neví. Jak vlastně funguje a co je důležité pro to, aby proudila tak, jak má?

V těle máme dva cévní systémy, jeden je všem známý krevní, a ten druhý právě lymfatický. V lymfatických cévách proudí bezbarvá míza (tekutina) – lymfa – která je odváděná z našich tkání a pomocí uzlin čištěna od škodlivin. Pokud chcete detoxikovat tělo, nejmocnější zbraní je právě pročištění lymfatického systému, který v těle zodpovídá za detoxikaci a imunitu.

Poznejte příznaky

Projevy, že lymfa nefunguje, jsou velmi nenápadné - drobné otoky, hlavně po větším fyzickém výkonu. Dalším projevem může být také celulitida, protože jedna z jejích příčin je právě hromadění lymfy. V horším případě, když lymfa dlouhodobě nefunguje, vznikají lymfedémy - závažnější otoky, které se vyskytují především na nohách.

Podpora funkce lymfatického systému může vést k nečekaně příjemným výsledkům, jako je třeba odstranění celulitidy, zpevnění těla i celkové hubnutí – ale v tomto případě nejde ani tak o 'skutečné' hubnutí, jako spíše o 'splasknutí'. Tak či tak, jedná se mnohdy i o několik centimetrů, zejména v problematických partiích stehen, břicha nebo zadečku.

Jak s lymfou pracovat?

"Pokud je lymfa narušená, nejúčinněji ji rozhýbete manuální lymfatickou masáží. Když masáž ještě podpoříte lymfočajem nebo jinými přírodními produkty, je to určitě dobré. Velký vliv má na lymfu také pohyb. Pokud máme sedavé zaměstnání, které nekompenzujeme dostatečným pohybem, škrtíme si uzliny a zabraňujeme tak správnému toku lymfy. Lymfatický systém nemá žádnou 'pumpu', která by s ním hýbala, jako třeba krevní oběh, jehož pumpou je srdce.  

Bohužel ani lidé, kteří se hýbou pravidelně, nemají záruku, že je lymfatický systém naprosto v pořádku,” říká lymfatická masérka a terapeutka Kateřina Lebedová.

Přístrojová versus manuální masáž

"Nevýhodou přístrojové masáže je, že s její pomocí nelze čistit hlavní centrální uzliny a tělo. Proto je vždy nutné, aby případné přístrojové drenáži předcházelo manuální otevření terminu a všech hlavních centrálních uzlin. V případě, že toto otevření neuděláte, může dojít k nahromadění lymfy do některé časti těla, kde se pak usadí a dochází k problémům,” vysvětluje Kateřina Lebedová.

Pár kilo dole

Pokud chcete zhubnout a máte pocit, že váha stagnuje právě proto, že je vaše tělo zavodněné, je pro vás ruční lymfatická masáž přesně to pravé. Díky aktivaci lymfatického sytému a otevření hlavních mízních uzlin odchází z těla přebytečná voda a s ní i nežádoucí otoky. Úbytek 'váhy' je pak samozřejmě patrný už po první lymfatické masáži.

U každé z nás je ale efekt jiný, u někoho jsou změny pozvolnější u jiného zase rapidní. Důležité je určitě vědět, že jedna ruční lymfatická masáž nestačí. Když se rozhodnete své tělo touto cestou vyčistit, je dobré absolvovat sérii nejméně pěti masáží – díky ní se lymfatický systém dobře pročistí a je schopný bez obtíží fungovat. Je pak samozřejmě dobré ho podpořit zdravější životosprávou.

Dobré funkci lymfatického systému pomůže dostatek neperlivé vody, čerstvého ovoce (třeba jablek) i zeleniny, a z koření je pro lymfu výborný například zázvor či kurkuma. Je dobré do jídelníčku zařadit dostatek luštěnin, vlákniny a zdravých tuků, které v sobě ukrývají třeba ořechy. Z bylinek pomáhá bezproblémovému proudění lymfy například kořen pampelišky, tužebník, jeřáb nebo gotukola. V bylinkářství jsou ale běžně k dostání už namíchané bylinkové čaje na podporu lymfatického systému. Faktem ale zůstává, že lymfatický systém nejlépe rozhýbete masáží a čaje a strava, slouží na udržení a podporu pročišténého lymfatického systému.

Prevence nejen proti celulitidě

"Lékařsky ověřeným faktem je, že lymfatická masáž je skvělou prevencí proti mnoha zdravotním potížím. Lymfatickým systémem kolují i nádorové buňky a pokud jim nedovolíme, aby se nám v těle usadily, nemají šanci se v těle rozrůstat. Masáž tedy pomáhá mimo jiné i  ženám v ochraně prsou před rakovinou," říká Kateřina Lebedová. 

Pokud tedy máte pocit, že vaše tělo občas otéká, nemůžete shodit stále nafouklé bříško nebo se vám zhoršuje celulitida, i když se snažíte dávat si pozor na to, co jíte, je možná čas začít se víc zajímat, jestli váš lymfatický systém funguje, jak má. V současné době se s nabídkou lymfatických masáží tak trochu 'roztrhl pytel', a nás proto zajímalo, jestli je nějaký rozdíl mezi přístrojovou a ruční lymfatickou masáží.

"Nevýhodou přístrojové masáže je, že s její pomocí nelze čistit hlavní centrální uzliny a tělo. Proto je vždy nutné, aby případné přístrojové drenáži předcházelo manuální otevření terminu a všech hlavních centrálních uzlin. V případě, že toto otevření neuděláte, může dojít k nahromadění lymfy do některé časti těla, kde se pak usadí a dochází k problémům," vysvětluje Kateřina Lebedová.

Vliv na úbytek váhy

Pokud chcete zhubnout a máte pocit, že váha stagnuje právě proto, že je vaše tělo zavodněné, je ruční lymfatická masáž přesně to pravé. Díky aktivaci lymfatického sytému a otevření hlavních mízních uzlin odchází z těla přebytečná voda a s ní i nežádoucí otoky. Úbytek váhy je pak samozřejmě patrný už po první lymfatické masáži.

U každého je ale efekt jiný, u někoho jsou změny pozvolnější, u jiného zase rapidní. Důležité je vědět, že jedna ruční lymfatická masáž nestačí. Když se rozhodněte své tělo touto cestou vyčistit, je dobré absolvovat sérii nejméně pěti masáží – díky ní se lymfatický systém dobře pročistí a je schopný bez obtíží fungovat. Ideální je podpořit ho ještě zdravější životosprávou.

Dobré funkci lymfatického systému pomůže dostatek neperlivé vody, čerstvého ovoce (třeba jablek) i zeleniny a z koření je pro lymfu výborný například zázvor či kurkuma. Je dobré do jídelníčku zařadit dostatek luštěnin, vlákniny a zdravých tuků, které v sobě ukrývají třeba ořechy. Z bylinek pomáhá bezproblémovému proudění lymfy například kořen pampelišky, tužebník, jeřáb nebo gotukola. V bylinkářství jsou ale běžně k dostání už namíchané bylinkové čaje na podporu lymfatického systému.

Faktem ale zůstává, že lymfatický systém nejlépe rozhýbete masáží, a čaje a strava slouží na udržení a podporu pročišténého lymfatického systému.

reklama
Doporučené recepty
    reklama