reklama

Přírodní dekorativní kosmetika: Trend doby nebo nutnost?

Zkraje nového roku jsem vyzkoušela líčení čistě přírodní dekorativní kosmetikou. A musím říct, že to byl zážitek pro všechny smysly. Ale začněme hezky po pořádku. Věděli jste například, že chemická látka obsažená v kosmetice se vstřebá přes kůži do těla za šestadvacet sekund?

Foto: iStock

Uvědomte si například, jak jemná je pokožka vašich rtů, na kterou si denně nanášíme rtěnku. Pokud používáte běžnou variantu plnou syntetických látek, sice dobře vám možná dobře drží, ale do těla se vám díky ní dostává mimo jiné olovo. Nebude tedy lepší vydat se cestou šetrné a pečující přírodní kosmetiky? Díky ní totiž budete chránit své zdraví. 

Jsou značky BIO pouhou reklamou?

Poslední roky se roztrhl pytel s "organickými, bio, eko, přírodními" věcmi a potravinami. A nutno dodat, že tento trend doby nemá jenom své příznivce, ale i odpůrce, kterým často tohle spojení přijde jen jako skvělý marketingový tah. Všem skeptikům bych v prvé řadě doporučila začít zlehka sledovat složení produktů, které si podle svého uvážení a výběru koupí. Víte, že takové sulfáty se kromě jiných negativnách dopadů na organismus velmi výrazně podílí na předčasném stárnutí kůže? Nebo že parabeny narušují hormonální regulaci a jsou podezřelé z napomáhání rakovinového bujení?

Pokud chcete srovnání, navrhuji vám koupit si stejnou věc v klasické drogerii a k tomu si pořídit její organickou alternativu. A zkuste pár dní porovnávat. Cítíte nějaké rozdíly? Vnímáte na pokožce jinou texturu? A co vůně? Je odlišná nebo stejná? Jak jsou na tom produkty s výdrží?

Existují účinné přírodní řasenky?

Já sama se víc a víc kloním k používání přírodní pečující i dekorativní kosmetiky. Ne nijak ortodoxně a za každou cenu. Jsou klasické syntetické značky, které pro mě mají tak báječné odstíny očních stínů nebo tvářenek, že na ně jen tak nezanevřu. Nebo tělové oleje, jež nejsou stoprocentně organické, a přesto tak krásně voní, že jim nejde odolat.

Samostatnou kapitolou jsou přírodní řasenky. Dlouho jsem si myslela, že neexistují takové, jež by splňovaly to, co očekávám. Tedy že řasy natočí, prodlouží a že hlavně budou přirozené. Jenže pak jsem objevila pražskou Líčírnu Organics a hodně věcí v náhledu na přírodní dekorativní kosmetiku se změnilo.


Organické líčení s prodejnou

Líčírna Organics je nový koncept prodejny absolutně přírodní kosmetiky s líčírnou (pro mimopražské i s e-shopem) v jednom. Najdete tu převážně australské a novozélandské značky (Alima Pure,Illia Beauty, Inika Organic, Zuii Organic, Inlight, Aila Cosmetics a další) a hlavně top 10 značek podle soutěží a oblíbenosti zákazníků po celém světě. Všechny produkty mají navíc recyklovatelné obaly. Součástí služeb je i poradenství. Přineste si svou kosmetickou taštičku a v Líčírně vám poradí, jak a čím nahradit vámi dosud používané produkty tak, aby vám ty nové přírodní, vyhovovaly co nejlépe.

Kdo hledá, najde

Nechala jsem se nalíčit. Chtěla jsem pro sebe objevit nový make-up, (konečně!) řasenku a zajímalo mě, v jakém barevném světle mě make-up artista Martin Goga uvidí. Většinou mám tu zkušenost, že muži vizážisti víc sledují vaši typologii, kdežto ženy v tomto oboru jdou spíše po trendech. Jasně zvítězilo fialové ladění celého líčení, které bylo jinak velmi decentní a zároveň fresh. Zaujal mě make-up americké značky Alima Pure, ale především rtěnka stejnojmenné značky, která se dá použít v podstatě jako multilíčidlo, i na víčka a tváře. A pak jsem konečně našla tu "svou" řasenku, která vykouzlí řasy, po kterých toužím, a přitom vypadá přirozeně. Navíc je i šetrná k mému zdraví. Vítězem se stává řasenka veganská řasenka značky Inika.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama