reklama

Nejvyšší čas na odstranění: Co byste měli vědět o svých pihách

Některá vám sluší, některá nemůžete vystát, nebo vám jednoduše překáží. Jak postupovat, když si chcete nechat odstranit mateřské znaménko?

Foto: iStock

U znamének krásy nejde jen o estetickou stránku. Některá z nich mohou být i nebezpečná, proto byste je měli hlídat. Teď je navíc ten nejlepší čas - pokud si je totiž budete chtít nechat odstranit, stihnete ještě předtím, než začne léto.

Každá vaše piha si proto zaslouží pozornost, a to nejen vaši, ale jednou za čas určitě i odborníka. 

Jak často pihy kontrolovat?

Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi se vydejte ideálně dvakrát ročně. Poprvé právě v tomto období pro případ, že zjistíte, že by bylo lepší nechat si nějaké odstranit. Na ošetřené místo totiž pak nějakou dobu nesmí svítit slunce.

K lékaři pak zajděte ještě po létě, během kterého jste kůži vystavovali slunci. Nechat si pihy zkontrolovat dermatologem ale samozřejmě můžete i v jakoukoli jinou roční dobu. "U nízkých fototypů s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu jednou ročně. Nicméně při jakékoliv změně nebo objevu nového pigmentového útvaru všem radím přijít hned," říká hlavní korektivní dermatoložka Medicom Clinic Markéta Majerová.

Která znaménka se musí hlídat?

Jaké nečekané změny pigmentových útvarů byste neměli nechávat bez povšimnutí? "Podezřelé je především zvětšení pigmentové léze nad pět milimetrů nebo navýšení znaménka nad úroveň kůže. Dále je znepokojivá i změna v barvě znaménka. Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu anebo o jeho nepravidelné okraje," dodává dermatoložka.

Jak kontrola probíhá?

Kontrolu mateřských znamének dermatologové provádějí pomocí spolehlivých přístrojů. Ideální je takzavný digitální dermatoskop, který znaménko dovede mnohonásobně zvětšit. Díky tomu je pak pro lékaře kožní útvar snadněji vyhodnotitelný. Přístroj ale znaménko dovede vyhodnotit i sám, analýzu si pak uloží do paměti. Lékař proto kdykoli může původní vzhled znaménka porovnat s novým nálezem a určit, jak se pigmentový útvar změnil v čase. "Nepravidelné pigmentové nálezy lze vyříznout a poslat na histologii. Odstranit se pak dají erbiovým laserem, který výrůstek přesně odpaří, vrstvičku po vrstvičce. Pokožka se pak zahojí přes stroupek bez jizvy," vysvětluje doktorka Majerová.

Kdo je nejvíc ohrožen?

Dermatologové se shodují, že na pravidelnou kontrolu mateřských znamének by měli chodit úplně všichni, nicméně je pravda, že někteří dokonce častěji. Nebezpečný melanom vznikající nekontrolovaným množením melanocytů (tedy buněk tvořících pigment) představuje až desetkrát vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už v minulosti, anebo pokud se melanom objevil u někoho z rodiny. "Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě," doplňuje dermatoložka.

reklama
Doporučené recepty
    reklama